Przyczyny i typowe oznaki starzenia się baterii w laptopach

Nic nie jest wieczne, zatem i bateria w laptopie z czasem ulegnie zużyciu i przestanie magazynować energię potrzebna do zasilania naszego komputera. W pewnych sytuacjach bateria do laptopa Samsung, Dell, HP czy komputera przenośnego innej znanej marki zużywa się jednak szybciej niż powinna. Jakie to sytuacje i jakie są typowe oznaki zużycia baterii? Kiedy oryginalną baterię w laptopie powinniśmy wymienić na nową, a kiedy możemy jeszcze z tym odrobinę poczekać?

Jedną z głównych przyczyn szybkiego zużycia baterii w laptopach jest ich ciągłe doładowywanie. Cześć użytkowników w ogóle nie odłącza laptopa z zasilacza, przez co bateria jest stale doładowywana i traci swoją pojemność. Gdy wiemy, że laptopa używać będzie jako urządzenia stacjonarnego, warto pomyśleć o wyjęciu z niego naładowanej do pełna baterii. Sięgniemy po nią dopiero wtedy, gdy rzeczywiście będziemy jej potrzebować. Kolejną z głównych przyczyn szybkiego zużywania baterii w laptopach Samsung i innych laptopach znanych marek jest zbyt wysoka temperatura. Optymalna temperatura pracy baterii komputerowych nie powinna przekraczać 25C. Niestety zaprzęgnięty do intensywnej pracy procesor szybko się nagrzewa, przez co temperatura wewnątrz laptopa gwałtownie wzrasta. Oczywiście pomaga chłodzenie, ale to nie zawsze jest wysoce wydajne. Dla ograniczenia zjawiska nadmiernego nagrzewania się laptopów warto stosować specjalne podkładki z wentylatorami, które pomagają w ich szybkim chłodzeniu, a także dbać o stan wentylatorów wewnętrznych, od czasu do czasu oczyszczając je z gromadzącego się na łopatkach wirnika kurzu.

bateria do laptopa Samsung
Bateria do laptopa, źródło: Parts-Store.pl

Nawet najlepsza jakościowo bateria do laptopa Samsung, taka jak np. pokazywane na stronie: http://parts-store.pl/pol_m_Baterie-do-laptopa_Baterie-do-laptopa-Samsung-436.html, lub innego markowego laptopa z czasem ulega naturalnemu zużyciu. Wraz z przekroczeniem określonej liczby cykli ładowania dochodzi do drastycznego spadku pojemności baterii, a zatem wartości magazynowanego w niej prądu. W zależności od modelu baterii ilość cykli ładowania może być różna. Na ogół sprzęt markowy jest bardziej wytrzymały i trwalszy, ale nie zawsze jest to regułą.

Typowymi oznakami starzenia się baterii w laptopie Samsung lub laptopie innej popularnej firmy jest skrócenie czasu działania komputera na jednym ładowaniu baterii. Zwykle jest to proces powolny, jednak w dłuższej perspektywie czasu (kilku tygodni lub miesięcy) łatwo zauważalny. Oczywiście może również dojść do takiej sytuacji, że bateria odmówi posłuszeństwa z dnia na dzień. Wtedy zwykle do czynienia mamy z poważniejszą awarią wynikającą już z mocnego wewnętrznego zużycia ogniw, z których zbudowana jest bateria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *