Rodzaje kasków motocyklowych

kask motocyklowy

Wybierając się do podrzędnego, słabo wyposażonego sklepu można znaleźć praktycznie tylko jeden rodzaj kasku, który nie odpowiada żadnym właściwościom ochronnym. Jego cena zwykle oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych a zakup takiego modelu to po prostu dopełnienie formalności związanych z przepisami prawnymi. Dziś przyjrzymy się rodzajom kasków, które są najczęściej dostępnymi na rynku. Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że kaski motocyklowe tak na prawdę mogą spełniać funkcję bezpieczeństwa, ale nie muszą i w niektórych przypadkach wcale nie jest to złe. Dziwne? Pewnie tak, ale już za chwilę rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Najpopularniejsze rodzaje kasków motocyklowych

kaski motocyklowe

Jeśli chodzi o kaski motocyklowe (http://www.moto-tour.com.pl/pol_m_Dla-motocyklisty_Kaski-motocyklowe-14087.html) to możemy wyróżnić pięć, po które kierowcy jednośladów sięgają najczęściej. Oto ich przegląd i podstawowa analiza:

  • Kaski szczękowe – to właśnie od nich należy zacząć, ponieważ zdecydowanie zapewniają duże bezpieczeństwo. Najczęściej wybierane są przez kierowców popularnych „ścigaczy” oraz osób, które swoje umiejętności prezentują na torach wyścigowych. Są podobne do kasków integralnych, niemniej jednak w tym przypadku cała część szczękowa jest ruchoma, co znacząco poprawia komfort ich użytkowania. Kaski szczękowe są droższe i cięższe, ale na pewno warte inwestycji.
  • Kaski integralne – te kaski motocyklowe zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo niż modele szczękowe. Ich skorupa jest zamknięta, przez co sztywniejsza. Ten rodzaj pasuje do wszystkich jednośladów. Można je więc stosować zarówno do skuterów, jak i do motocykli wyścigowych. Jeśli chodzi o cenę to te bywają skrajne. Najlepsze modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale ich jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia.
  • Kaski crossowe – ich charakterystyczną cechą jest mocno wysunięta szczęka oraz daszek. Niektóre modele występują jednak bez daszka. Wyposażone są w specjalne systemy, dzięki którym wyłapywany jest kurz. Najczęściej stosowane są przez właścicieli jednośladów tj. cross czy enduro.
  • Kaski otwarte – nie posiadają dolnej osłony szczęki kierowcy. Wykorzystywane są najczęściej przez właścicieli skuterów, gdzie nie osiągane są duże prędkości i można cieszyć się przyjemnym powiewem wiatru.
  • Kaski „weteran” – nie zapewniają żadnej ochrony i nawet nie wyglądają dobrze. Są jednak stosowane przez właścicieli motocykli typu retro.

Jak widać jest w czym wybierać. Ostateczna decyzja zależna jest od indywidualnych preferencji kierowcy, który sam najlepiej wie, co jest mu potrzebne do pełni bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *