Okna dachowe to doskonałe rozwiązanie dla Inwestorów planujących adaptację poddasza. Dzięki ich zastosowaniu przestrzeń będzie doskonale doświetlona światłem naturalnym i optycznie się powiększy, a także pozwoli na wpuszczenie świeżego powietrza do wnętrz. Samodzielny montaż okien dachowych wymaga dużej precyzji oraz dokładnego zapoznania się z instrukcją produktu, ponieważ rozwiązania stosowane przez poszczególne firmy wymagają wykorzystania odmiennych technik i elementów uzupełniających.

Łaty montażowe
Dolna łata montażowa wymaga wypoziomowania oraz instalacji zgodnej z instrukcją, w której powinna zostać podana wartość odstępu koniecznego do zachowania od górnej krawędzi dachówki. Górna łata powinna znajdować się na wysokości równej wymiarowi okna z zachowaniem odpowiedniego zapasu, który również zostaje określony przez producenta. Wynosi zazwyczaj około 50 mm. W zależności od rozmiaru okna oraz planowanego dachu, szczególnie jeżeli wybierzemy o projekt domu z dachem czterospadowym a może wystąpić konieczność zniwelowania zbyt dużego odstępu między krokwiami, w których ma zostać osadzone. Odpowiednia szerokość otworu okiennego odpowiada szerokości okna powiększonej o około 6 cm. Folię znajdującą się na dachu, która przed rozpoczęciem prac została wycięta by umożliwić demontaż elementów pokrycia dachowego zawijamy na zewnątrz dachu mocując ją do łat montażowych.

Izolacja
Podczas montażu okna dachowego dochodzi do naruszenia wszystkich warstw izolacyjnych konstrukcji dachu, które muszą zostać odtworzone za pomocą pozostałych na placu budowy materiałów lub przy użyciu specjalnie przygotowywanych przez producentów rozwiązań systemowych dostosowanych do rozmiarów okna. Po dokonaniu wstępnej przymiarki, skrzydło okienne należy zdemontować i przystąpić do zamontowania kątowników, które następnie na stałe przytwierdzamy do konstrukcji dachu.
Kolejny etap to izolacja okna wykonywana od strony dachu, która ochroni je przed szkodliwym wpływem wód opadowych. Materiał jaki może zostać wykorzystany w tym celu to folia, która pozostała nam po izolacji dachu lub wcześniej wspomniane przystosowane elementy rozwiązań systemowych oferowane na etapie zamówienia. Dodatkowy element zapobiegający przedostawaniu się wód opadowych w pobliże ramy okna połaciowego to rynienka odwadniająca montowana nad oknem pod pokryciem dachowym. Takie rozwiązanie zabezpiecza nas przed przedostającymi się pod powierzchnię dachówki skropleniami lub topniejącym śniegiem. Kluczowym aspektem będzie odpowiedni dobór kołnierza uszczelniającego, który uchroni przed zalaniem pomieszczenia. Woda spływająca z powierzchni dachu zostanie odprowadzona na boki okna i spłynie po dolnej części kołnierza na dalsze elementy pokrycia znajdujące się poniżej okna.


Elementy wykończenia
Po odpowiednim zaizolowaniu nadszedł czas na montaż ościeżnicy do konstrukcji dachu. Przed zamontowaniem tego elementu na stałe należy dokonać przymiarki skrzydła, sprawdzając prawidłowość dolnej i górnej szczeliny. Jeśli wszystko zostało wykonane z odpowiednią precyzją skrzydło powinno zamykać i otwierać się bez większych problemów. Zwieńczeniem pracy będzie obłożenie okna dachowego wcześniej zdemontowanymi dachówkami.

Kluczem do sukcesu w przypadku samodzielnego montażu okien jest dostosowanie się do zaleceń przekazanych przez producenta w instrukcji, odpowiednio dobrany rozmiar okien oraz precyzja na etapie wykonania izolacji. Z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, dlatego czasami, mimo wszystko warto skorzystać z doświadczenia specjalistów.