Tapety winylowe mają sporą przewagę nad papierowymi, ponieważ są dużo trwalsze, mocniejsze, są odporne na szorowanie i otarcia. Szczególnie polecane do powierzchni nierównych, z pęknięciami, porowatych, ze względu na to, że doskonale maskują wszelkie niedoskonałości.
Wierzchnia warstwa w tapetach winylowych jest wykonana z polimerów winylowych, dlatego świetnie nadają się one do wykańczania łazienek, kuchni i innych pomieszczeń o dużej wilgotności. Choć są odporne na wilgoć z zewnątrz, to jednak dobrze przepuszczają parę wodną ze ścian, a zatem nie utrudniają ścianom „oddychania”. Dzięki temu pod tapetą nie powstaje grzyb. Oprócz tego, tapety winylowe można myć, co jest szczególnie ważne np. w kuchni, w której nie trudno o zabrudzenia na ścianach.
Stosowanie tego rodzaju tapet jest w zasadzie nieograniczone. Można je kłaść praktycznie w każdym pomieszczeniu. W zależności od ściany i rodzaju pokoju, należy wybrać nieco inny jej typ- z podkładem z flizeliny, lub papierowym. W przypadku tapet winylowych na papierze podłoże powinno być dość gładkie, ponieważ sama warstwa tapety jest cienka, a zatem nie zakryje dużych nierówności. Tapety na flizelinie stosuje się na ścianach wymagających zamaskowania. W przypadku dużych nierówności polecane są tapety, które posiadają gąbczastą okładzinę z fakturą spienionego winylu.
Podczas kładzenia tapet wykonanych z papieru technika klejenia jest podobna dla każdej z nich. Przy tapetach winylowych trzeba jednak uwzględnić materiał, z którego zrobiony jest spód tapety. Jeżeli pod warstwą winylu znajduje się papier, wtedy klej należy nakładać wprost na tapetę. Zmiana tapety przy kolejnym remoncie będzie banalnie prosta- wystarczy tylko usunąć ową warstwę winylu, a pozostały na ścianie podkład papierowy wykorzystać jako bazę dla nowej. Zerwanie starej warstwy jest bardzo proste i nie wymaga użycia ani siły, ani dodatkowych środków chemicznych. W przypadku tapet na flizelinie jest odwrotnie, ponieważ klej należy nakładać bezpośrednio na ścianę.
Klejenie tapet nie powinno odbywać się, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej dziesięciu stopni, lub jest wyższa niż dwadzieścia stopni. To bardzo ważne, ponieważ tego rodzaju materiały muszą dobrze się nawilżyć. Prawidłowe nasiąknięcie tapety rzutuje na jej układanie- zbyt sucha nie będzie chciała ładnie przylegać, a zbyt mokra pozostawi na powierzchni muru plamy, które będą widoczne po zerwaniu tapety podczas kolejnej zmiany we wnętrzu. Czas nawilżania waha się od pięciu do dwudziestu minut i jest ściśle związany z warunkami, jakie panują w pokoju.