Wyciszanie samochodów i maszyn

panele-akustyczne

Hałas otacza nas z każdej strony. Jest to zjawisko uciążliwe zwłaszcza w miastach, przy trasach przelotowych, szosach. Z roku na rok przybywa ludzi, którzy mają problemy ze słuchem właśnie w skutek wystawiania się na zbyt głośne dźwięki. Higiena życia wymaga od nas stosowania się do pewnych zasad, w tym także do unikania hałasu o dużym natężeniu. Kwestia słuchu to jedno, a drugie to nasz zwyczajny, osobisty komfort i dobre samopoczucie. Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić.

Na hałas narażeni są szczególnie pracownicy zatrudnieni w branży motoryzacyjnej (kierowcy) oraz ludzie, którzy obsługują maszyny przemysłowe (trudno wyobrazić sobie halę produkcyjną, wpanele akustyczne której panuje absolutna cisza). Aby ułatwić pracownikom życie i zadbać o ich zdrowie, stosuje się różne formy wyciszania pomieszczeń, lub samych sprzętów, samochodów i maszyn. Skuteczne wygłuszenie auta jest wręcz konieczne w przypadku kierowców, którzy często są w długiej trasie.

Samochód można wyciszyć w kilku punktach za pomocą taśm, mat i paneli akustycznych. Rodzaj materiału zależy od konkretnego miejsca w pojeździe. W przypadku bagażnika stosuje się specjalne maty z masa bitumiczną i aluminium, co zapobiega charakterystycznemu dzwonieniu. Podobne materiały stosuje się w przypadku wyciszania drzwi. Dużą różnicę robi także wytłumienie sufitu w aucie. W tym przypadku stosuje się panele akustyczne, które są wykonane ze specjalnej pianki. Zabieg ten stosuje się w przypadku, gdy fabryczne wyciszenie podsufitki jest nieskuteczne, lub po prostu kierowca chce wzmocnienia efektu. Bywa, że po nieudolnej naprawie, np. powypadkowej, mechanicy nieprawidłowo izolują podsufitkę i cały dach „dzwoni”. W takich przypadkach montaż paneli akustycznych powinien być przeprowadzony już po poprawkach.

Odnośnie dużych samochodów dostawczych- wyciszanie stosuje się w określonych przypadkach. Jeżeli istnieje potrzeba dobrej izolacji np. strefy ładownej, wówczas panele akustyczne montuje się także na ścianach. Jest to zabieg, który ma na celu także zabezpieczenie przewożonego towaru. Tak wygłuszony pojazd nadaje się także do przewożenia mniejszych zwierząt bez obawy o ich zdrowie (hałas w samochodzie może być przyczyną ataku serca u zwierzęcia).

Wyciszanie potrzebne jest także w przypadku innych maszyn. Mowa tu o maszynach przemysłowych, które generują ogromny hałas. Niektóre z nich trzeba umieścić w specjalnym pomieszczeniu wydzielonym na np. hali produkcyjnej. Pomieszczenie dodatkowo wygłusza się od środka panelami akustycznymi, które pochłaniają dźwięki maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *