Zespół coverowy czy DJ – kto zagra na weselu?

zespół coverowy

Polskie wesela od zawsze charakteryzowały się dużym rozmachem. W ogóle trudno tak dużą imprezę wyobrazić sobie bez możliwości tańca i sporej dawki typowo tanecznej muzyki. Dlatego młoda para przygotowując się do ślubu, zawsze poszukuje najlepszej opcji, jeśli chodzi o dobór muzyki, jaka będzie grana na przyjęciu weselnym.

Współcześnie wybiera się zazwyczaj spośród dwóch różnych opcji. Pierwszą z nich jest zespół muzyczny, czyli kilkuosobowa kapela, która gra muzykę na żywo – może być to np. zespół coverowy, czyli taki, który gra znane i lubiane przez wszystkich przeboje. Drugą opcją jest DJ/wodzirej, czyli jedna osoba, która odtwarza muzykę z płyt lub bezpośrednio z komputera i przy okazji zabawia gości przyśpiewkami, zachęcając do tańca i zabawy.

Preferowanym rozwiązaniem jest oczywiście zespół muzyczny, w tym wspomniany zespół coverowy i grana przez niego muzyka na żywo. Nic nie zastąpi atmosfery tworzonej przez żywą muzykę, zwłaszcza gdy wokalista/wokalistka ma przyjemny, czysty głos i jednocześnie swobodę w prowadzeniu zabawy. Jedynym minusem w wyborze zespołu coverowego jest jego koszt. Wynajęcie dobrego zespołu z bogatym repertuarem to zawsze spory wydatek, nierzadko zbliżający się do kwoty rzędu kliku tysięcy złotych za jeden wieczór gry. W tym konkretnym przypadku koszt usługi związany jest z liczbą muzyków współtworzących zespół, ponieważ każda z tych osób musi po prostu zarobić (zazwyczaj im liczniejszy zespół, tym wyższa cena usługi).

Wybór DJ to z pewnością dużo większa oszczędność. Jedna osoba prowadząca zabawę i odpowiadającą za oprawę muzyczną zabawy weselnej to zdecydowanie mniejsze koszty. Minusem w tym przypadku jest przede wszystkim brak żywej muzyki, choć zdarzają się prowadzący, którzy część utworów wykonują samodzielnie. Zaletą jest większa wszechstronność i różnorodność repertuaru. Jeśli przeciętny zespół coverowy posiada repertuar składający się z około 200 utworów, to w przypadku DJ takich ograniczeń ilościowych w zasadzie nie ma w ogóle. DJ zagra nam to czego oczekujemy i czego oczekują goście, stąd możliwość swobodnego modyfikowania repertuaru odgrywanego podczas wesela – zgodnie z oczekiwaniami gości i kierunkiem rozwoju całej imprezy.

Para młoda decydując się na wybór jednej lub drugiej opcji – zespołu coverowego lub DJ – musi pamiętać o kierowaniu się nie tylko własnym gustem, ale także preferencjami gości, którzy po imprezie tego typu spodziewają się przede wszystkim muzyki tanecznej. Dodatkowo należy pamiętać o tzw. osobie prowadzącej – może być to lider zespołu lub wspomniany DJ. Chodzi tu przede wszystkim o taką osobę, która będzie potrafiła pokierować zabawą i jednocześnie zachęcić do niej zaproszone na wesele osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *