Na co zwracać uwagę wybierając nową siłownię?

kelton

Pierwsze wyjście na siłownię może przysporzyć sporo nieplanowanych problemów. W dzisiejszych czasach w każdym mieście znajduje się więcej niż jedna profesjonalna placówka oferująca dostęp do nowoczesnego sprzętu (oraz opcji pobocznych), który pozwalaja na szybsze osiągniecie zakładanych celów treningowych. Jednak profesjonalny nie zawsze oznacza Profesjonalny, a samo wyposażenie siłowni oraz cena karnetu nie mogą stanowić jedynego wyznacznika jakości.

wyposażenie siłowni
Wyposażenie siłowni – to na nie zwróć uwagę wybierając nowe miejsce ćwiczeń

Siłownia, a siłownia

Wyposażenie siłowni jest punktem wyjścia dla treningów, a nie celem samym w sobie. Sam sprzęt mało nam da jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z regularnym ćwiczeniami lub zwyczajne chcemy poprawić trochę naszą kondycję. Istnieje tutaj duże ryzyko, ze w przypływie euforii porwiemy się na maszyny dla nas nieprzeznaczone w początkowym okresie i w efekcie przetrenujemy się lub też nabawimy kontuzji. Wybierając nową siłownię warto doinwestować do miesięcznego karnetu i poszerzyć go o opcję trenera personalnego. Należy jednak zwrócić uwagę czy trener rzeczywiście nim jest – czy ma formalne podkładki w postaci certyfikatów, nagród itp. Wykonywanie ćwiczeń pod okiem specjalisty jest nie tylko bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, ale zwyczajnie wydajniejsze.

Nie wywarzajmy otwartych drzwi

Siłownia ma nam pomóc osiągnąć swój cel. Nie warto próbować za szybko udowadniać osobom postronnym (lub też przed samym sobą) swoich możliwości. Na siłownię idziemy z jasno określonym celem – poprawić swoje zdrowie, a nie współzawodniczyć. Warto zostawić obawy za progiem i mieć świadomość, że każdy „lepszy” też kiedyś zaczynał. Trenerzy oraz inni ćwiczący mogą nam pomóc, jeśli nie wiemy lub tez nie mamy pewności jak dane wyposażenie siłowni działa – zapytajmy. Koszt będzie znacznie mniejszy niż w przypadku potencjalnej kontuzji oraz zmarnowanych treningów.

Wyposażenie siłowni w wielu przypadkach stanowi dla uczęszczających jedyny wyznacznik dla ocenienia jakości danej placówki. Jest to tylko jeden z elementów składających się na całokształt. Wyposażenie to również dywersyfikacja sprzętu. Obecnie pojawiają się placówki nastawione stricte na określone rodzaje treningów np. cardio.

Warto przed kupnem karnetu dokładnie dookreślić swoje potrzeby i preferencje żeby niepotrzebnie nie tracić czasu i środków. Wizyty na siłowni są rozwijającym doświadczeniem oraz dużą szansą na zmianę swojego stylu życia – nie zmarnujmy tego przez pochopne decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *