Szczoteczka dla rocznego dziecka – jak ją właściwie wybrać

szczoteczki do zębów dla dzieci

Pytanie jaka szczoteczka dla zębów dla rocznego dziecka pojawia się bardzo często. Zwłaszcza młodzi rodzice w sytuacji, gdy chodzi o ich pierwsze dziecko, mogą mieć z tym spory dylemat. Ogromna ilość różnorodnych szczoteczek, jakie można znaleźć na rynku czasem zamiast pomóc w podjęciu decyzji, czyni ją jeszcze trudniejszą. A to właśnie roczne dziecko powinno zaczynać korzystać ze szczoteczki.

Spowodowane jest to faktem, iż w tym czasie najczęściej zaczynają wyrzynać się boczne ząbki. Te zaś posiadają zagłębienia, których nie da się skutecznie wyczyścić w inny sposób, niż tylko poprzez szczotkowanie zębów. W tym czasie także motoryka dziecka jest na tyle rozwinięta, że może ono podejmować pierwsze próby samodzielnego czyszczenia zębów.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Nie można zapominać jednak o tym, że w tym wieku dziecko jeszcze nie jest w stanie zrozumieć tego, dlaczego czyszczenie zębów jest konieczne, raczej potraktuje tą czynność jako zabawę. Dlatego też to rodzice powinni dbać o to, aby zęby dziecka były czyste, zaś dla maluchów jest to po prostu oswajanie ich ze szczoteczką do zębów i regularnym wykonywaniem czynności związanych z ich pielęgnacją. W tym wieku korzystanie ze szczoteczki powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem dorosłych, należy zadbać o to, aby dzieci szczoteczki nie ssały lub nie gryzły. Jeżeli daje się szczoteczkę do zębów maluchowi w dłoń, nie powinno się nakładać na nią pasty, którą dziecko może po prostu zjeść.

Odpowiednia szczoteczka dla rocznego dziecka powinna mieć dostosowane wymiary. Idealne są szczoteczki z główką 2 do 2,5cm. Włosie szczoteczki powinno być miękkie, aby nie podrażniało dziąseł i nie powodowało uszkodzeń ząbków maluszka. Należy także zwrócić uwagę na to, aby krawędzie szczoteczki, zwłaszcza przy główce, były zaokrąglone, dzięki czemu nie narażają dziecka na podrażnienia. Rączka szczoteczki powinna być pokryta materiałem antypoślizgowym. Dzięki temu nie wysunie się ona z rączki dziecka, ale tak samo dobrze będzie się trzymała w ręku rodzica. Rączka i cała szczoteczka powinna mieć odpowiednią wielkość, umożliwiającą maluchowi samodzielne próby mycia zębów.

Dla dzieci wszystko co kolorowe i wesołe jest zachętą do zabawy. Dlatego też wybierając szczoteczkę, zwłaszcza dla rocznego malucha, dobrze jest zwrócić uwagę też na jej wygląd zewnętrzny. Na pewno jednak nie powinien on być podstawowym kryterium jej doboru, jednakże na pewno ma dość spore znaczenie. Wesoła i kolorowa szczoteczka znacznie bardziej zachęci dziecko do próbowania samodzielnego mycia zębów niż ta, którą kupują dla siebie dorośli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *