Dobre noże w kuchni to podstawa.

Planując zakup wyposażenia kuchni warto  pomyśleć o zakupie dobrych jakościowo noży do krojenia. Nie ma nic gorszego jak krojenie tępym nożem, lub źle dobranym do produktu jaki chcemy ukroić czy posiekać. Stawiając na jakość, możemy być pewni, że posłużą nam przez lata. Noże to podstawowe akcesoria kuchenne bez nich nie jest możliwe przygotowanie posiłku. To właśnie od nich należy zacząć kompletowanie zestawu narzędzi kuchennych.

Oto kilka ważnych zasad, jakimi powinniśmy się kierować przy zakupie. Odpowiedni nóż musi być precyzyjny i prawidłowo wyważony, przez co bezpieczny.  Powinien pewnie trzymać się w dłoni.  Zanim zakupisz nóż sprawdź parametry stali z jakiej został zrobiony. Szukajmy takich które będą najtrwalsze i najdłużej ostre. Do tych najwytrzymalszych są te ze stali węglowej oraz stali nierdzewnej. Ta noże są odporne na tępienie się. Nowością na rynku są ostatnio noże ceramiczne. Te nie ulegają korozji i pozostają ostre na długo to jednak są najmniej wytrzymałe, ponieważ odznaczają się kruchością.

Rękojeść noża to ważny element noża. Źle dobrana może być przyczyną wyśliźnięcia się noża z ręki. Najlepsze będą noże z rączą wykonaną z gumy lub pokryta sylikonem. Będzie się pewnie trzymać w dłoni. Rękojeść drewniana to chyba najgorszy wybór – jest mało trwała i nie odporna na wilgoć. Szybko ulegnie zniszczeniu przez rozkruszenie się. Nie można im jednak odmówić estetyki, bo na pewno elegancko wygląda.

Jakie noże są niezbędne w kuchni?

Optymalnie w domowych warunkach wystarczy zakupić  trzy do siedmiu rodzajów noży.

Pierwszy powinien być nóż uniwersalny, który nada się do posiekania warzyw, owoców i innych produktów – dość szeroki przy rękojeści, mający około 20-25 cm.

Drugi powinien być ząbkowany, dość długi- nadający się do krojenia chleba. Świetny także do krojenia ciast i wypieków. Dodatkowo przyda się też do krojenia twardszych warzyw.

Trzeci powinien być nóż do krojenia w plastry – wąski oraz długi. Przyda się do pokrojenia wędlin i porcji mięs.

Czarty to nóż do tzw. trybowania – wąski, długi oraz twardy. Nada się podczas oczyszczania mięsa z włókien, czy kości.

Piąty będzie nóż do filetowania ryby – wąski  i wycięty, odznaczający się dużą giętkością. Pokroisz nim także kurczaka, indyka na cienkie plastry.

Szósty to nóż uniwersalny, mały –  do krojenia drobnych produktów, albo wydrążania owoców .

Siódmy będzie nóż do krojenia serów- jest on średniej wielkości i charakteryzuje się otworami, dzięki którym ser nie klei się do noża. Zaś na jego końcu znajdują się dwa ostro zakończone końce służące do nadziewania nimi plastrów sera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *