Można powiedzieć, że wino uszlachetnia każdą potrawę. Jest to kontrowersyjny temat dla znawców kulinariów. Używać białego czy czerwonego? Jakiego go jakiej potrawy?
Wino wzbogaca smak potraw, zaś dzięki zawartości kwasu posiłek staje się lżejszy, ale i bardziej pikantny. Pasuje do dań z rybami oraz owocami morza. W przypadku dań rybnych wybierajmy wina delikatniejsze, aby kwasowość nie zdominowała smaku potrawy.
Dobrze jest też gotować rosół z dodatkiem lampki wina. Obowiązkowo powinno stanowić składnik sosów do mięs.
Decydując się na wino do sosu trzeba pamiętać aby czerwone wino nie było zbyt garbnikowe, gdyż sos będzie gorzki. Czerwone, mocno garbnikowe wino typu Bordeaux nie poleca się do potraw, ponieważ podczas gotowania garbniki koncentrują się, przez co sosy stają się ostre, mocne i zdominuje to smak mięsa.
Duszenie mięsa powinno odbywać się w winie, które będzie później podawane do posiłku. Nie poleca się mieszania win. Wina z dużą ilością garbnika także nie nadadzą się do duszenia.
Do marynowania poleca się młodsze wina białe albo czerwone, ze sporą ilością kwasów. Ostra marynata z wina będzie najlepsza przy dziczyźnie. Za sprawą takiej marynaty mięso stanie się delikatniejsze i aromatyczne.
Do gotowania wybierajmy dobre wino, o klasycznym smaku, które będzie można podać do posiłku. Nie może mieć ono słodkiego posmaku. Młode wina bardziej będą nadawać się do gotowania niżeli starsze. Kiedy wino się starzeje to traci na kwasowości. Warto wiedzieć, iż zepsute wina mają charakterystyczny zapach korka.
Sosy i wywary z dodatkiem wina lepiej jest zagęścić masłem, czy śmietaną niżeli zasmażką lub mąką.
To, że potrawa zawiera w sobie wino, podczas gotowania nie ma znaczenia. Cały proces odbywa się tak samo. Alkohol wyparuje podczas gotowania, a to co najważniejsze –esencja pozostanie w potrawie.
„Redukcja” w sosach wynosi średnio 1:8, czyli z całej butelki, po odparowaniu zostaje około 100 ml wina. Dla przykładu do bigosu wlewamy dwie butelki wina. Aby otrzymać pożądany smak wino musi być odparowane. Żeby otrzymać bardzo ciemny kolor sosu, wino trzeba dolewać etapami. Wlane od razu w całości da jasną barwę.
W przypadku kiedy potrawa zawiera warzywa, należy je wcześniej podgotować osobno, bez wina, gdyż zawartości kwasu może spowodować, iż będą one twarde.
Podczas podawania potraw z dodatkiem wina, trzeba pamiętać o tym, aby nie podawać ich nieletnim domownikom.