Dom jednorodzinny z piwnicą czy strychem?

Dom jednorodzinny, Projekt domu Murowaniec B DM-6158 B

Dom jednorodzinny to marzenie większości z nas – ogromny ogród, letnie wieczory spędzane w gronie znajomych na przydomowym tarasie. Projekty domów parterowych podpiwniczonych są doskonałym rozwiązaniem dla Inwestorów chcących powiększyć swój dom, a zarazem marzących wyłącznie o widocznej jednej kondygnacji. To wybór pozwalający uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze. Z pewnością jest dużym plusem dla posiadaczy niewielkich działek, których rozmiar nie pozwala na realizację projektu wolnostojącego budynku gospodarczego. Równie dobrą alternatywę stanowi poddasze nieużytkowe, które spełnia funkcję strychu nieprzystosowanego do aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Jak ocenić, które rozwiązanie przyniesie Inwestorowi większe korzyści?

Dom jednorodzinny, Projekt domu Murowaniec B DM-6158 B
Projekt domu Murowaniec B DM-6158 B

Dom jednorodzinny z piwnicą

Wybierając projekt domu parterowego podpiwniczonego warto zwrócić szczególną uwagę na działkę, na której dom będzie postawiony, Działka przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego podpiwniczonego powinna spełniać podstawowe wymagania dotyczące uwarunkowań terenu. Jeśli wody gruntowe zostały zlokalizowane na niewielkiej głębokości, nie obejdzie się bez wykonania kosztownej izolacji, choć przy stałym zawilgoceniu fundamentów nawet takie rozwiązanie nie daje pełnej gwarancji braku zagrożenia dla konstrukcji budynku.

  • Wady i zalety

Dodatkowa kondygnacja pozwoli uzyskać dużo wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Część piwnicy można zaaranżować na pomieszczenia gospodarcze, natomiast pozostała powierzchnia doskonale sprawdzi się jako pokój rekreacyjny, domowa sala kinowa, bądź siłownia. Nie ma też żadnych przeciwwskazań technicznych, by część podziemnej kondygnacji została zagospodarowana na pokoje gościnne czy sypialnie przeznaczone dla mieszkańców.

  • Koszty

Biorąc pod uwagę koszt budowy pełnej kondygnacji, która wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac ziemnych, możemy szacować, że podpiwniczenie domu jednorodzinnego zwiększy kwotę potrzebną na wykonanie stanu surowego nawet o 20%.

Dom jednorodzinny, Projekt domu Doskonały 3
Projekt domu Doskonały 3
Dom jednorodzinny, Projekt domu Zx132
Projekt domu Zx132

Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym

  • Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą jest stosunek kosztów budowy do zyskanej przestrzeni. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to inwestycja dająca korzyści w postaci dodatkowych metrów liczonych do powierzchni użytkowej i to może być duży minus, jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozbudować nasz dom jednorodzinny o dodatkową sypialnię.

  • Koszty

Koszt inwestycji jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku pełnego lub częściowego podpiwniczenia budynku. Poddasze nieużytkowe nie może stanowić części mieszkalnej, jednak jeśli zależy nam jedynie na dodatkowych pomieszczeniach gospodarczych, strych będzie doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić miejsce na działce i nasz budżet, który mógłby zostać niepotrzebnie nadszarpnięty, jeśli wybralibyśmy opcję adaptacji poddasza, które nie będzie spełniało funkcji mieszkalnej.

 

Dom jednorodzinny, Projekt domu Logan I
Projekt domu Logan I
Dom jednorodzinny, Projekt domu Murowaniec DM-6158
Projekt domu Murowaniec DM-6158

Inwestorom rozważającym obie propozycje z pewnością zależy na zachowaniu bryły parterowego budynku. Zestawiając ze sobą przedstawione rozwiązania zaaranżowania dodatkowej przestrzeni gospodarczej, pod względem zyskanej powierzchni niewątpliwie  lepszą decyzją jest wykonanie pełnego podpiwniczenia. Kiedy potrzebne będzie jedynie niewielkie miejsce na aranżację suszarni czy składzika na zbędne rzeczy, warto wybrać strych. Skosy wynikające z konstrukcji dachu nie powinny stanowić dużego problemu, a zaoszczędzone pieniądze z pewnością zrekompensują utracone metry kwadratowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *