Antywirus lub serwis komputerowy

Szkodliwe oprogramowanie pokroju wirusów komputerowych, trojanów, szpiegującego spyware, czy rootkitów to gama niechcianych programów, powodująca wiele niszczycielskich konsekwencji. Począwszy od gromadzenia danych, po blokowanie systemu operacyjnego w celu zdobycia pieniędzy w zamian za odblokowanie. Złośliwe oprogramowanie powiela się, żeby nie dało się go łatwo dezaktywować. Ponadto ukrywa się w plikach systemowych, co bardzo często doprowadza do kresu wytrzymałości i ostatecznego rozwiązania jakim jest serwis komputerowy lub pogotowie komputerowe.

Do czego może doprowadzić szkodliwe oprogramowanie?

Wspomniane wyżej programy, o małych rozmiarach często sprowadzają problemy dużego kalibru, spowalniając pracę komputera i zarażąjąc cały dysk twardy. Ilość wszystkich rodzajów wirusów komputerowych jest trudna do zliczenia, bowiem każdego tygodnia powstają kolejne. Szacuje się ją na parę setek. Zajmują się one między innymi niszczeniem i podmienianiem plików komputerowych, wyświetlaniem niechcianych powiadomień, przechwytywaniem wiadomości, blokowaniem dostępu do treści oraz spowalnianiem pracy Wndowsa i innych systemów operacyjnych.

Prócz tradycyjnych wirusów, istnieje złośliwe oprogramowanie, które często mylimy z wirusami. Jednakże w rzeczywistości są one innymi programami, ponieważ nie pasują do definicji wirusów komputerowych. Pomimo tego są one tak samo niszczycielskie, a czasami nawet gorzej. Trzeba wyszczególnić konie trojańskie, spywary, malware, robaki, exploity, backdoory i keyloggery. Ostateczne pozbycie się trojanów to niełatwe zadanie, które wymaga użycia różnych programów antywirusowych, antymalware i innych przeznaczonych specjalnie do dezaktywowania konkretnych „robaków”. Inne rodzaje złośliwego oprogramowania wymagają nie mniej pracy, niż wspomniany koń trojański.

Profilaktyka antywirusowa lub serwis komputerowy.

Zarażenie wirusem komputerowym spowodowane jest brakiem dostatecznych zabezpieczeń i odwiedzaniem podejrzanych stron. Internauci nierzadko muszą zadzwonić po pogotowie komputerowe, żeby „odzyskać” swojego zablokowanego internetowymi robakami, peceta. Sporadycznie niektóre szkodliwe programy potrafią uszkodzić sprzęt komputerowy fizycznie przez co trzeba znaleźć serwis komputerowy, aby naprawić spalone podzespoły lub kupić nowe części.

Profilaktyka antywirusowa dzieli się zwyczajowo na dwie strategie. Pierwszą, profesjonalną związaną z używaniem 2 systemów operacyjnych- Linuxa oraz Windowsa. Linux używany jest do przeglądania stron internetowych, zwłaszcza tych o wysokim ryzyku zarażenia, bowiem z powodu innego systemu plików jest niepodatny na większość popularnych wirusów komputerowych. Drugą strategią jest korzystanie z dobrego oprogramowania antywirusowego, które stale sprawdza i nadzoruje pracę naszego komputera. Specjaliści od bezpieczeństwa potwierdzą, iż trzeba być bardzo ostrożnym, otwierając wiadomości z załącznikami z nieznanego źródła. Zwłaszcza te z rozszerzeniami .exe oraz .dll. Trzeba też nie zapominać o aktualizowaniu bazy sygnatur wirusów oraz o omijaniu stron, które można uznać za potencjalnie niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *