Domowy zestaw pierwszej pomocy.

Przyjrzyjmy się temu, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, która powinna znaleźć się w każdym domu. Po pierwsze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, pyralgina, pabialgina, aspiryna C), przeciwgrypowe (np. polopiryna S, rutinoscorbin), przeciwkaszlowe (np. flegamina, kodeina), uspokajające i nasercowe (np. kardiamid), a także żołądkowe (np. węgiel leczniczy, krople miętowe). Po drugie apteczka pierwszej pomocy koniecznie musi zawierać środki o działaniu odkażającym. Są to: woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, rywanol oraz maść tranowa (używana przy niektórych skaleczeniach, aby osłonić skórę przy okładzie). Po trzecie- opatrunki. A wśród nich najważniejsze: gaza, lignina, wata, plastry różnej wielkości, opaski elastyczne, opatrunek w aerozolu tzw. hemostin. Dodatkowo przyda się na pewno termometr, nożyczki, kieliszek na leki i termofor.

Prócz podstawowych leków, opatrunków i narzędzi, jako dodatkowy element apteczka pierwszej pomocy, może zawierać zioła. Najczęściej wymieniane to: rumianek, melisa, mięta, szałwia, lipa. A jakie mają właściwości?

Rumianek wykazuje działanie rozluźniające na mięśnie jelit i poprawia ich perystaltykę, a jego substancje czynne pozytywnie wpływają na nerki i pęcherz.  Melisa łagodzi stres i ułatwia spokojny sen (przeznaczona jest dla dorosłych). Mięta pobudza czynności wydzielnicze żołądka (ułatwia trawienie), działa lekko na moczopędność. Dodatkowo także chłodzi. Szałwia zmniejsza potliwość  oraz  utrzymuje na właściwym poziomie  florę przewodu pokarmowego. Natomiast herbatka z lipy działa kojąco na kaszel. Apteczka pierwszej pomocy wyposażona dodatkowo w zioła, jest przydatna przy lekkich dolegliwościach zdrowotnych, na które nie trzeba od razu stosować farmaceutyków.

Apteczka pierwszej pomocy na potrzeby użytku w domu, może zawierać różnego rodzaju zestaw leków, opatrunków, narzędzi i innych. W zależności od potrzeb domowników np. u jednych choruje się częściej, u drugich zdarzają się liczniejsze skaleczenia itp. apteczka pierwszej pomocy zmienia swoje wyposażenie. Jednak niezależnie od tego czy jest to apteczka domowa, samochodowa, podręczna, biurowa czy jeszcze inna, należy pamiętać o kilka zasadach. Najważniejsze jest, aby zabezpieczyć ją przed możliwym kontaktem z dziećmi. W następnej kolejności powinniśmy zadbać o daty przydatności leków, a także o właściwe opisanie ich. Nie dopuszczalne jest, żeby tabletki leżały luzem – bez opakowań bądź nieczytelnym napisem. Może to mięć fatalne skutki podczas, gdy będzie trzeba szybko użyć, któregoś z takich leków. Wieczka opakowań muszą być szczelne, co zapobiega przed wietrzeniem leków i skróceniem ich przydatności. Apteczka pierwszej pomocy ma nam pomóc w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia, dlatego zdajmy o jej stan wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *