Jak wybrać odkurzacze dla alergików?

Alergicy nie mają łatwo. Zwłaszcza wiosna, kiedy na zewnątrz pylą trawy oraz drzewa. Jest to najmniej przyjemny okres w roku. W otoczeniu osób, które mają uczulenie powinno być zawsze czysto. Stąd w wielu domach alergików utrzymywanie porządku, wycieranie kurzu
i codzienne odkurzanie jest normą. Aby jeszcze dokładniej posprzątać dom czy mieszkanie producenci różnych marek oferują wiele modeli odkurzaczy dla alergików.

Codzienne utrzymywanie porządku jest ważne, szczególnie dla tych osób, które są uczulone na pyłki, kurz i roztocza. Również osoby chore na astmę powinny dbać o czystość wokół siebie. Na rynku jest sporo modeli odkurzaczy dla alergików, które mają pomóc w zachowaniu porządku
w mieszkaniu. Jednak często dla osób nie mających wiedzy trudno jest rozeznać się, który z nich jest najlepszy.

Najważniejsze przy wyborze odkurzacza, to zwrócenie uwagę na filtr i jego klasę. Te polecane dla alergików, to filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Dzięki temu możemy mieć pewność, że odkurzacze dla alergików posiadające taki rodzaj filtra będą o wiele skuteczniej wchłaniały zanieczyszczenia, również o bardzo małej gęstości. Klasa HEPA jest rozpoznawana od 10-14, jest również klasa filtrów absolutnych noszących nazwę ULPA. Osoby uczulone na kurz
i roztocza powinny wybrać minimy filtr HEPA 13. Wtedy mogą być pewne, że odkurzacz filtruje powietrze niemalże w 100%, dodatkowo nie przepuszczając nawet mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń.

Przy wyborze odkurzaczy dla alergików ważne jest, aby sprawdzić, czy posiadają one atesty
i certyfikaty, które świadczą o ich przeznaczeniu dla osób podatnych na alergię. Jest to ważne ze względu na to, że po odkurzaniu powietrze, które zostaje „zassane” jest z powrotem wypuszczane przez urządzenie, a osoby z alergenem na pewno będą w takiej sytuacji kichać, kaszleć i poczują piekące oczy.

Na rynku dostępne są również odkurzacze wodne, które niwelują kurz i likwidują zatocza, ale są podatne na powstawanie pleśni i grzybów, o czym często zapominamy wybierając odpowiedni odkurzacz. Taki sprzęt trzeba również regularnie czyścić ze względu na muliste zanieczyszczenia, które tworzą się w jego wnętrzu. Nie pachnie to przyjemnie, a już na pewno nie mogą tego robić osoby z alergenami, ponieważ dodatkowe sprzątanie odkurzacza może u nich wywołać reakcje alergiczne.

Najlepiej wybierając odkurzacze dla alergików kierować się nazwą i klasą filtru zastosowanego w urządzeniu. Warto również sprawdzić atesty oraz certyfikaty. W takich sytuacjach możemy mieć pewność, że odkurzacz na pewno spełni swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *