Zasady nagrywania dobrej jakości filmów przy pomocy telefonów komórkowych

nokia n8

Telefony komórkowe przeobraziły współczesny świat. Stały się powszechnym wyposażeniem, które w dużym stopniu odcisnęło swoje piętno na naszych zachowaniach, sposobie komunikacji, a nawet na gospodarce. Dzięki telefonom komórkowym oraz dostępnej z poziomu tych urządzeń sieci Internet, jesteśmy w stałym kontakcie praktycznie z całym światem.

Współczesne telefony z doskonałej jakości kamerami tj. Nokia N8 to także doskonałe narzędzie pozwalające dokumentować wiele istotnych wydarzeń z naszego życia, a następnie dzielić się takimi materiałami z innymi, chociażby za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak żeby nagrać dobrej jakości film przy pomocy komórki, nie wystarczy wysokiej klasy aparat. Trzeba jeszcze przestrzegać kilku ogólnych zasad postępowania.

Przede wszystkim, w sposób szczególny musimy zadbać o obiektyw telefonu. Nawet w przypadku obiektywów z doskonałą optyka, taką jak ta zainstalowana w telefonie Nokia N8, wciąż musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji obiektywu. Co jakiś czas należy go przetrzeć wilgotną ściereczką, a tuż przed nagrywaniem filmu dodatkowo oczyścić przy pomocy delikatnego materiału – można to zrobić chociażby przy pomocy zwykłej koszulki lub chusteczki higienicznej. Czysty obiektyw to lepsza jakość obrazu podczas wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

Nagrywanie filmów komórką, przynajmniej jeśli chodzi o ich treść/zawartość, niewiele różni się od nagrywania filmów przy pomocą tradycyjnego typu kamery. Musimy zatem pamiętać, że zbyt długie ujęcia zwyczajnie nudzą odbiorcę. Filmik nagrywany komórka powinien mieć swoją dynamikę, przedstawiać jakieś wydarzenie lub dokumentować rozmowę. W innej sytuacji lepiej zdecydować się na wykonanie kilku fotografii, które w przypadku telefonów komórkowych mają zwykle lepszą jakość od samych filmów.

Choć wiele współczesnych telefonów posiada specjalny system neutralizacji drgań podczas nagrywania filmów, to jednak przy nagrywaniu wideo wciąż musimy pamiętać o pewnym trzymaniu telefonu w całej dłoni. Oczywiście kształt i wielkość niektórych telefonów sprzyja nagrywaniu filmów z ręki tj. w przypadku telefonu Nokia N8, jednak w niektórych modelach aparatów będzie to w pewien sposób utrudnione, chociażby ze względu na ciężar i duże rozmiary samego telefonu.

Nigdy nie powinniśmy również lekceważyć wpływu naturalnego światła. Dobre oświetlenie to podstawa filmu wysokiej jakości. Jeśli zatem zależy nam na stworzeniu efektownego wideo, film powinniśmy nagrywać przy naturalny świetle słonecznym lub zadbać o dodatkowe doświetlenie kadru, jaki zamierzamy sfilmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *