Okazjonalne wina musujące vel. szampany

Wino musujące

Nie wszyscy wiedzą, że popularne szampany to po prostu jeden z gatunków wina, który w procesie produkcji wzbogacony został o bąbelki. To właśnie bąbelki, a nie kolor czy smak, stały się podstawową cechą, która wyróżnia wszystkie wina musujące dostępne obecnie na rynku. W tym miejscu warto powiedzieć o różnicy pomiędzy klasycznym szampanem, a winem musującym. Co ciekawe, w zasadniczym stopniu jest to ten sam produkt. W przypadku oryginalnych szampanów, chodzi jedynie o konkretne miejsce produkcji. Wina musujące produkowane w Szampanii (region Francji) od nazwy regionu nazywane są szampanami. Pozostałe wina z bąbelkami nie mają przywileju tej nazwy, zatem w nomenklaturze winiarskiej nazywa się je po prostu winami musującymi. Ten rodzaj win nie zajmuje szczególnie wysokiej pozycji na liście win chętnie nabywanych przez konsumentów. Wynika to przede wszystkim z tradycji i właściwości samego wina, którego zwyczajnie nie jesteśmy w stanie spożyć w większej ilości.

Wino musujące to w polskiej kulturze trunek zarezerwowany na specjalne okazje. Spożywamy go raczej mało, najczęściej w bezpośrednim związku z jakimś wyjątkowo ważnym dla nas wydarzeniem tj. sylwester, ślub, chrzciny, awans w pracy czy innego rodzaju sukces, który pragniemy uczcić w wyjątkowo spektakularny sposób. Musujące wino lub oryginalny szampan, jeśli nas na niego stać, jest idealnym trunkiem do wznoszenia toastów. Już sam sposób otwierania win tego typu to spora atrakcja, która skupia uwagę wszystkich gości zaproszonych na daną uroczystość.

W oryginalnej wersji, wina musujące są najczęściej winami wytrawnymi o orzeźwiającym smaku. Jednak w związku z tym, że Polacy w zdecydowanej większości przypadków nie są zwolennikami tego typu smaków (cierpkich i kwaskowych), w naszym kraju największym uznaniem cieszą się tanie, słodkie lub półsłodkie wina musujące, które z produktami gatunkowymi nie mają wiele wspólnego. Być może właśnie z tego powodu popularność win tego typu jest w naszym kraju tak mała. Słodkiego lub półsłodkiego wina po prostu nie jesteśmy w stanie wypić w większej ilości. Zwłaszcza, że jest to wino z bąbelkami, a zatem i jego spożycie nie jest w Polsce zbyt wysokie. Jeśli w przyszłości zaczniemy poznawać musujące wina pochodzące z Francji, Włoch lub Hiszpanii, być może również ze względu na ich smak, sprzedaż tego typu trunków w naszym kraju wyraźnie wzrośnie. Tym bardziej, że cena takich gatunkowych win nie jest szczególnie wysoka, zwykle dorównując cenom klasycznych win wytrawnych średniej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *