Jak wybierać kaski narciarskie?

kaski narciarskie
Zwolennicy aktywności sportowej nawet w chłodniejsze dni oczekują na pierwsze opady śniegu, aby pojechać na narty. Do tego jednak niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, które nie tylko pozwoli na wygodne zjeżdżanie, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo podczas upadku czy nauki jazdy na nartach. Jednym z istotnych elementów wyposażenia są kaski narciarskie.

Teoretycznie każdy, kto ma więcej niż 16 lat może jeździć na nartach bez zabezpieczenia w formie kasku; dzieci młodsze potrzebują kasków, aby móc poruszać się po stokach. Warto jednak zastanowić się nad odpowiednim kaskiem narciarskim w każdym wieku, bo inwestycja ta może zwrócić się, gdy przypadkowo zaliczymy wypadek na nartach albo po prostu będziemy mieli pecha i przewrócimy się. W dobrze dopasowanym kasku nasza głowa jest o wiele bardziej bezpieczna. Jak jednak wybrać kask?

Rozmiar i wielkość

Podstawową kwestia przy doborze kasków narciarskich jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. Kask musi przylegać do głowy w określony sposób, aby być wygodnym i pełnić swoją funkcję ochronną. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że kask utrzymuje się na głowie, nie spadając z niej nawet wówczas, gdy zapomnimy o zapięciu paska. Co więcej, najlepiej jest kask przed zakupem po prostu przymierzyć, sprawdzając nie tylko różne wielkości i obwody, ale również i modele – czasami zdarza się, że konkretny model będzie uciskał skórę, podczas gdy inny model w ten samej wielkości już nie.

kaski narciarskie

Wygoda i zabezpieczenie

Dobrze zaprojektowane, profesjonalne kaski narciarskie muszą posiadać pasek do zapinania pod brodą. Zazwyczaj jest on zapinany na klamrę i regulowany, aby nie uciskał, ale dodatkowo przytrzymywał kask na miejscu np. w razie upadku. Co istotne, dobrze, gdy pasek do zapięcia jest odpowiednio zabezpieczony miękkim materiałem; wówczas noszenie kasku nawet przez kilka godzin szaleństwa na stoku nie sprawi, że na skórze pojawią się bolesne otarcia.

Jaka budowa?

Istnieją trzy rodzaje kasków: takie, które mają w sobie otwory wentylacyjne, ale zbudowane są z dwóch osobnych warstw i przez to cięższe; takie, w których otworów nie ma, a warstwy są połączone, co daje niższą wagę i korzystniejszą cenę; rozwiązania hybrydowe, łączące dwa poprzednie. To, na jakie kaski narciarskie się zdecydujemy dla naszej rodziny zależy tylko od naszej zasobności i funduszy na zakupy oraz indywidualnego wyboru. Dla każdego amatora narciarskiego szaleństwa wszystkie trzy rodzaje sprawdzą się dobrze, jeśli chodzi o podniesienie bezpieczeństwa w razie upadku, zaś wybór konkretnej technologii zależy głównie od indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *