Uchwyty meblowe to okucia służące nie tylko celom czysto praktycznym, ale także ważne z punktu widzenia dekoracyjnego. Ich wygląd w istotny sposób przekłada się na stylistykę mebli. Niejednokrotnie wymiana samych uchwytów pozwala całkowicie odmienić zarówno wizerunek, jak i stylistykę jakiegoś pojedynczego mebla lub ścianki meblowej. Tą metodą można także zmienić atmosferę w pomieszczeniu, w którym meble stoją. Dlatego zanim wymienimy jakieś stare meble, warto zastanowić się, czy wymiany nie wymagają wyłącznie same uchwyty.
Powyższa sugestia jest szczególnie aktualna właśnie teraz, ponieważ sklepowa oferta uchwytów meblowych jeszcze nigdy nie była tak bogata i zróżnicowana. Elementy te wytwarzane są z wielorakich materiałów: na mosiądzu i stali począwszy, przez aluminium i drewno, kolorowe kamienie, bursztyn i kryształy, a na plastiku i zakrętkach od butelek skończywszy. Jak nie trudno się domyślić, zakrętki stosuje się raczej z pobudek ekologicznych niż estetycznych.
To, czy uchwyty meblowe można wymienić, jest w dużej mierze uzależnione od metody wykorzystanej do ich montażu. Uchwyty mogą być bowiem zamontowane w sposób klasyczny lub zintegrowany. Pierwszy z wymienionych sposobów jest mniej trwały i polega na przykręcaniu uchwytu do ściany mebla przy pomocy śrub albo wkrętów. Taki uchwyt może się co prawda poluzować, ale jego wymiana nie przysparza większych problemów. Bardziej problematyczne pod tym względem są uchwyty silniej połączone z frontem mebla. W ich przypadku ewentualna wymiana może okazać się zbyt kosztowna i czasochłonna.
Przy doborze uchwytów warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego je wykonano. Ma on znaczenie z uwagi na ich trwałość oraz wygląd. Specjaliści od dekoracji wnętrz stawiają tu sprawę jasno: jeżeli decydujemy się na określony styl aranżacyjny, musimy konsekwentnie go realizować. Dlatego wybrany przez nas rodzaj uchwytów powinien współgrać z innymi elementami wystroju naszego mieszkania.
Wyrażenie „uchwyty meblowe” na ogół kojarzy się ze stylistyką klasyczną, w której ważną rolę odgrywają stare i elegancko odrestaurowane meble drewniane. Do tych mebli najlepiej pasują bogato zdobione mosiężne klamki, gałki i uchwyty. Tradycyjny design pasuje także do stylu rustykalnego, przy czym tutaj nie musimy już tak bardzo przejmować się jakością wykorzystanych materiałów. Z kolei modny ostatnio minimalizm stawia na rozwiązania praktyczne, proste i abstrakcyjne. Koronkowe zdobienia nie odnajdują się tutaj zbyt dobrze. Najważniejszy jest komfort użytkowania.
Uchwyty meblowe mogą się nadawać do wymiany także ze względów czysto praktycznych. Za nowymi warto rozejrzeć się zwłaszcza wówczas, gdy te stare nie są poręczne ani funkcjonalne. W niektórych przypadkach z uchwytów możemy całkowicie zrezygnować. Szczególnie w kuchniach dobrze sprawdza się rozwiązanie, w którym szafki i szuflady otwierają się i zamykają poprzez lekkie dociśnięcie. Dzięki temu nie musimy dotykać mebli brudnymi rękami.