Krótka historia automatów do gier

automaty do gry

Nie trzeba sięgać daleko w przeszłość, by przypomnieć sobie pierwsze salony gier, jakie pojawiły się w naszym kraju. To był koniec lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych, oznaczający wielkie polskie otwarcie na świat. Możliwość zagrania w popularne na całym świecie gry, pomimo tego, że najczęściej były to już starsze produkcje, a i same automaty do gry nie były pierwszej nowości, wzbudzał zachwyt i niekryty entuzjazm tysięcy dzieci i młodzieży łaknącej tego typu rozrywki.

automaty do gryPierwsze salony cieszyły się olbrzymią popularnością również dlatego, że poziom komputeryzacji był w tym czasie po prostu minimalny. Własny komputer miały nieliczne osoby, a sam przemysł elektronicznej rozrywki dopiero zaczynał się rozwijać. Jeśli ktoś chciał zagrać w konkretną grę komputerową, szedł do salonu i szukał odpowiedniego automatu do gry.

Współcześnie typowe salony z automatami do gry mają już zupełnie inny charakter. Inny jest również sam wydźwięk wyrażenia „salon do gier”. Kiedyś było to miejsce typowo rozrywkowe, w którym można było sprawdzić swoje umiejętności gry w popularne na całym świecie produkcje, w bezpośredniej rywalizacji z kolegami ze szkoły. Współczesne automaty do gry w zdecydowanej większości mają zupełnie inny charakter. Są to tzw. automaty zarobkowe, czyli często spotykane w kasynach urządzenia, powszechnie nazywane jednorękimi bandytami. Tutaj nie trzeba wykazywać się żadnymi umiejętnościami manualnymi, refleksem czy sprytem. Wystarczy wrzucić monetę, ustawić stawkę, pociągnąć za dźwignię lub nacisnąć odpowiedni przycisk. Pozostaje jedynie chwila napięcia w oczekiwaniu na wynik losowania – to czy wygramy czy przegramy zależy od szczęścia, a nie od naszych osobistych umiejętności.

Dziś w praktycznie każdym zakątku naszego kraju, niezależnie od tego, czy jest to wielka aglomeracja miejska, czy też małe miasteczko lub wioska, znaleźć można miejsce, w którym ustawione są automaty do gry oferujące namiastkę efektu kasyna. Automaty ustawia się wszędzie. W małych osiedlowych salonach, w wiejskich sklepikach czy kasynach z prawdziwego zdarzenia. Automaty zarobkowe stały się powszechnym elementem krajobrazu naszego kraju w początkach XXI wieku. Oczywiście wciąż można znaleźć miejsca, gdzie ustawione są tradycyjne automaty do gier ze zwykłymi grami komputerowymi, ale jest ich coraz mniej i nie każdy może do nich dotrzeć – to m.in. efekt komputeryzacji i powszechnego dostępu do gier komputerowych czy to z poziomu komputera osobistego, konsoli, tabletu lub telefonu komórkowego. Tradycyjne salony do gier straciły po prostu swoją rację bytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *