Księga imion

Zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo pojęcie imienia było bardzo płynne. Wówczas odnosiły się one do nazw pospolitych, rzeczy czy cech. Określały one w sposób pośrednie bądź bezpośrednie cechy człowieka, który był jego właścicielem. Mowa tutaj o takich imionach jak Kowal, które odnosiło się do wykonywanego zawodu, Rawiok, czyli źródłem było miejsce zamieszkania (Rawa Mazowiecka), Lis, jak wiadomo od zwierzęcia, Jawor, od rośliny, Białogłowy, od cechy fizjonomicznej jaką są białe włosy.

Na przestrzeni wieków XII i XIV imiona odapelatywne, czyli te, które odnosiły się do nazw pospolitych zaczynają odchodzić do lamusa i ustępować miejsca imionom stosowanym dzisiaj, a tym samym zaczęły przyjmować rolę nazwiska.

Święte imiona

Później źródłem pomysłów na imię stała się Biblia, w której występuje wiele postaci o przeróżnych imionach na przykład Abraham, Adam, Ewa, Jakub, Jan. Imiona można podzielić w taki sam sposób w jaki podzielona jest sama Biblia, czyli na imiona starotestamentowe i nowotestamentowe. Bogatym źródłem pomysłów jest kanon świętych.

Imiona brały też swój początek od cech osobowości danego osobnika, a dokładniej cech, które rodzice chcieli aby ich dziecko miało. Chodzi tutaj o taką cnotę jak bohaterstwo czy odwaga. Cechę to jednoznacznie podkreśla takie imię jak Sławomir. Waleczność natomiast dobrze znanym wszystkim imię jakim jest Bronisław. Imiona te miały determinować pewne zachowania ludzi, aby postępowali tak aby byli godni swojego imienia.

XXI wiek to wiek, w którym o wzorze do naśladowania nie stanowi już tylko, waleczność, honor, patriotyzm oraz wsławienie się znakomitymi czynami na Świecie. Obecnie takie wzorce kreują bardzo często media. Niekoniecznie są to osoby, które warto naśladować, jednak niejednokrotnie trafiają się również persony warte zainteresowania.

Imiona dzieci

Obecnie imiona nadawane są na wzór gwiazd show biznesu, celebrytów, gwiazd sportu. Rodzice pragną aby ich dzieci dzięki imieniu danej rozpoznawalnej na szeroką skalę osoby, osiągnęły podobny rozgłos, dochody i wpływy.

Teraz jednak modne jest nadawanie bardzo nietypowych imion, które nigdy wcześniej nie były używane, bądź były one bardzo rzadkie. Bardzo często imiona nadawane są od pory dnia, w której dziecko się urodziło, ulubionego kwiatu matki, bądź pochodzące z orientalnych rzeczy, mające wybitną symbolikę. W ten sposób rodzice pragną zapewnić swoim dzieciom oryginalność.

Księga imion

Warto zatem sięgnąć do księgi imion i zapoznać się z kilkoma lub kilkunastoma ciekawie brzmiącymi imionami. Jakie mają znaczenie i co je cechuje nadając tę wyjątkowość. Taką księgę znaleźć można w internecie pod adresem www.znaczenie-imion.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *