Telefony dotykowe – na dobre pokonały tradycyjne komórki?

telefon dotykowy

Telefony dotykowe, zwane popularnie smartfonami, to nowoczesna technologia, dostępna na światowym rynku od kilku lat. Telefony te zasadniczo różnią się od klasycznych telefonów sposobem obsługi. W klasycznych telefonach do obsługi systemu oraz wykonywania połączeń wykorzystywane były odpowiednio oznaczone klawisze. W przypadku telefonów typu smartfon jest to wykorzystanie interaktywnej klawiatury oraz przycisków, które pojawiają się na ekranie po uruchomieniu telefonu.

Niemal nieograniczone możliwości

Wykorzystanie telefonów dotykowych jest olbrzymie – przede wszystkim telefony te spełniają klasyczne wymogi telefonów: umożliwiają wykonywanie rozmów głosowych, wideo rozmowy, wysyłanie wiadomości tekstowych. Nowoczesne telefony dotykowe w pełni korzystają również z sieci 3G, które umożliwiają dostęp do internetu. Dedykowane aplikacje tworzą środowisko dla swobodnej wymiany emalii oraz innych wiadomości.

Aplikacje dla każdego

Z pewnością jedną z najbardziej wykorzystywanych możliwości związanych z telefonami dotykowymi jest wykorzystanie aplikacji takich jak gry, mierniki czasu, sport-trackery i wiele innych. Dzięki odpowiednio dobranym aplikacjom skutecznie można zorganizować sobie czas, ustawić przypominacze, dopasować telefon dotykowy do swojego trybu życia oraz zainteresowań. To z pewnością sprawia, iż są one tak popularne.

Większe zapotrzebowanie na energię

Telefony dotykowe są zdecydowanie większe od klasycznych telefonów z klawiaturą – wynika to z konieczności wykorzystania szerokiego ekranu do różnych zadań. Jest to uznawane za wadę tego rodzaju elektroniki, gdyż wiele z oferowanych obecnie modeli nie mieści się do kieszeni spodni.

Telefony dotykowe znacząco bardziej wykorzystują również energię – ich czas pracy to ok. 2-3 dni przy optymalnym wykorzystywaniu aplikacji. W przypadku korzystania z wielu aplikacji w jednym czasie czas żywotności baterii skraca się o połowę, co implikuje częste ładowanie telefonu.

telefon dotykowy
Telefony dotykowe na dobre opanowały czołówkę najchętniej kupowanych modeli komórek.

Wady telefonów dotykowych

Telefony dotykowe, bez względu na swoją niezaprzeczalną funkcjonalność, mogą sprawiać wiele problemów. Przede wszystkim wielu użytkowników narzeka, iż delikatny ekran dotykowy przestaje reagować w trudnych warunkach atmosferycznych – najczęściej wymieniana jest tu ujemna temperatura, obecność wody. Zawieszenie się systemu również uniemożliwia wykonanie jakiejkolwiek operacji – w tym wypadku konieczne jest wyłączenie i ponowne włączenie telefonu.

Wspomnianą wcześniej wada są również duże rozmiary telefonów tego typu oraz ich ciężar. Wiele osób skarży się również iż są one nieporęczne. Decyzja co do kupna zależy jednak od funkcjonalności, nie rozmiarów telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *