Zabawa oświetleniem pozwala na tworzenie wielu ciekawych aranżacji wnętrz, na optyczne powiększanie pomieszczeń, na wyróżnienie wybranych elementów przestrzeni lub podkreślanie konkretnych przedmiotów znajdujących się w danym wnętrzu. Co jednak z oświetleniem centralnym, sufitowym? Czy tego typu oświetleniem również wypada się bawić? Czy można i czy warto zmieniać centralne położenie, jakie zwykle zajmuje lampa wisząca, żyrandol lub plafon? A może dla tego typu lamp jedynym sensownym rozwiązaniem jest ich montaż wyłącznie w środkowej części danego pomieszczenia?
Współczesne lampy dają nowe możliwości
Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych współcześnie lamp wiszących wydaje się, że wszelkie dawne ograniczenia związane ze sposobem ich montażu są niewiążące i zwyczajnie możemy uznać je za w pełni przestarzałe. I choć przywiązanie do centralnego oświetlenia pomieszczeń wciąż tkwi w naszej naturze, to jednak coraz odważniej sięgamy po różne źródła światła, dzięki czemu oświetlenie wewnątrz domu jest bardziej rozproszone, a przez to bardziej efektowne i chyba nieco bardziej naturalne. Oczywiście wciąż w sprzedaży znajdziemy lampy wiszące i to w nieskończonej wręcz ilości egzemplarzy, ale nie są to już tylko i wyłącznie klasyczne żyrandole przeznaczone do montażu w centralnym punkcie salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Dziś dużo łatwiej takie pomieszczenia dzielić na poszczególne strefy, instalując chociażby jedną z lamp bezpośrednio nad stołem, a inną w strefie przeznaczonej do wypoczynku, na przykład pomiędzy kanapą, a telewizorem.
Odmienne podejście instalacji lamp
Do zmiany podejścia względem różnych sposobów montażu lamp wiszących w dużym stopniu przyczyniła się zmiana architektury i rozłożenia poszczególnych pomieszczeń w ramach jednego mieszkania. Dziś kuchnie połączone z salonem to coraz częściej spotykany standard. Tego typu rozwiązania architektoniczne wymuszają zmianę podejścia do kwestii oświetlenie dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeń. W takim mieszkaniu bardzo często jedna lampa wisząca instalowana jest w części pomieszczenia określanej mianem aneksu kuchennego, a druga nad stołem lub stolikiem w części wypoczynkowej, w salonie. Oczywiście w tego typu mieszkaniach nie może zabraknąć także dodatkowych źródeł światła. Taką funkcję pełnią kinkiety, oświetlenie instalowane pod sufitem oraz bezpośrednio w meblach, zwłaszcza pod wiszącymi szafkami w kuchni. Rozwiązania tego typu z jednej strony oferują zupełnie nowe rozwiązania dekoracyjne, z drugiej sprawiają, że większe, wspólne pomieszczenia, stają się w pełni funkcjonalne. Przy zastosowaniu jednego, centralnego oświetlenia, byłoby to znacznie trudniejsze do osiągnięcia.