Czy lampę sufitową zawsze instaluje się na środku sufitu?

Zabawa oświetleniem pozwala na tworzenie wielu ciekawych aranżacji wnętrz, na optyczne powiększanie pomieszczeń, na wyróżnienie wybranych elementów przestrzeni lub podkreślanie konkretnych przedmiotów znajdujących się w danym wnętrzu. Co jednak z oświetleniem centralnym, sufitowym? Czy tego typu oświetleniem również wypada się bawić? Czy można i czy warto zmieniać centralne położenie, jakie zwykle zajmuje lampa wisząca, żyrandol lub plafon? A może dla tego typu lamp jedynym sensownym rozwiązaniem jest ich montaż wyłącznie w środkowej części danego pomieszczenia?

lampy wiszące zdobią

Współczesne lampy dają nowe możliwości

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych współcześnie lamp wiszących wydaje się, że wszelkie dawne ograniczenia związane ze sposobem ich montażu są niewiążące i zwyczajnie możemy uznać je za w pełni przestarzałe. I choć przywiązanie do centralnego oświetlenia pomieszczeń wciąż tkwi w naszej naturze, to jednak coraz odważniej sięgamy po różne źródła światła, dzięki czemu oświetlenie wewnątrz domu jest bardziej rozproszone, a przez to bardziej efektowne i chyba nieco bardziej naturalne. Oczywiście wciąż w sprzedaży znajdziemy lampy wiszące i to w nieskończonej wręcz ilości egzemplarzy, ale nie są to już tylko i wyłącznie klasyczne żyrandole przeznaczone do montażu w centralnym punkcie salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Dziś dużo łatwiej takie pomieszczenia dzielić na poszczególne strefy, instalując chociażby jedną z lamp bezpośrednio nad stołem, a inną w strefie przeznaczonej do wypoczynku, na przykład pomiędzy kanapą, a telewizorem.

Odmienne podejście instalacji lamp

Do zmiany podejścia względem różnych sposobów montażu lamp wiszących w dużym stopniu przyczyniła się zmiana architektury i rozłożenia poszczególnych pomieszczeń w ramach jednego mieszkania. Dziś kuchnie połączone z salonem to coraz częściej spotykany standard. Tego typu rozwiązania architektoniczne wymuszają zmianę podejścia do kwestii oświetlenie dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeń. W takim mieszkaniu bardzo często jedna lampa wisząca instalowana jest w części pomieszczenia określanej mianem aneksu kuchennego, a druga nad stołem lub stolikiem w części wypoczynkowej, w salonie. Oczywiście w tego typu mieszkaniach nie może zabraknąć także dodatkowych źródeł światła. Taką funkcję pełnią kinkiety, oświetlenie instalowane pod sufitem oraz bezpośrednio w meblach, zwłaszcza pod wiszącymi szafkami w kuchni. Rozwiązania tego typu z jednej strony oferują zupełnie nowe rozwiązania dekoracyjne, z drugiej sprawiają, że większe, wspólne pomieszczenia, stają się w pełni funkcjonalne. Przy zastosowaniu jednego, centralnego oświetlenia, byłoby to znacznie trudniejsze do osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *