Naturalne składniki mydeł

mydła naturalne

Letni urlop to czas odpoczynku w pełnym słońcu. Po kilkunastu dniach opalania nasza skóra staje się ściągnięta i sucha. Efekt ten mogą spotęgować również nieodpowiednie kosmetyki, które są pozbawione nawilżających dodatków. Zwykłe mydła wysuszają skórę, dlatego w przypadku problemów warto sięgnąć po inne produkty.

mydło naturalneReklamy najczęściej uczą nas, że w trakcie kąpieli musimy koniecznie używać żeli pod prysznic, które mają zbawienny wpływ na skórę. Mydła przedstawiane są jako te mniej wartościowe kosmetyki. Prawda jest taka, że dotyczy to włącznie mydeł z chemicznymi dodatkami, które rzeczywiście mogą podrażniać. Kiedy myślimy o mydle, najczęściej przychodzi na myśl perfumowana, syntetyczna i kolorowa kostka. Nic dziwnego, że większość z nas woli żele, które są dodatkowo wzbogacone o środki nawilżające. Innym rozwiązaniem są mydła naturalne, które niesłusznie są kojarzone z szarymi kostkami, których niegdyś używano do prania. Współczesne mydełka skomponowane z naturalnych składników pięknie pachną, posiadają cenne dodatki i są przede wszystkim zdrowe dla skóry.

Kompozycja mydeł

Najbardziej popularne są produkty glicerynowe, laurowe, oliwkowe i marsylskie. Mydła naturalne mają minimalne ilości substancji syntetycznych, a niektóre z nich są ich całkowicie pozbawione. To oznacza, że są świetne dla alergików oraz osób, które zmagają się z wrażliwą lub problematyczną skórą. Tego typu mydła często są jedynym ratunkiem i sposobem pielęgnacji w przypadku chorób dermatologicznych, np. w atopowym zapaleniu, grzybicy, łupieżu, trądziku.

Korzyści stosowania

Mydła naturalne nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej naskórka, która chroni głębsze warstwy skóry przed wysuszeniem i drobnoustrojami. Odczyn pH dla zdrowej skóry to 5,5 – dobre środki myjące to takie, które nie zmieniają tej wartości, a także pomagają odbudować warstwę hydrolipidową skóry oraz kwaśny płaszcz ochronny. Do wyrobu mydeł najczęściej stosuje się oliwę z oliwek, która nawilża skórę i skutecznie łagodzi podrażnienia. Oliwka jest naturalnie bogata w witaminy z grupy B, witaminę C, A i E, które działają odżywczo i odmładzająco na skórę. Dodatkowo witamina C pełni rolę naturalnego konserwantu, dzięki czemu produkty dłużej zachowują świeżość. W oliwie znajdują się także nienasycone kwasy tłuszczowe, które ułatwiają skórze regenerację. Drugi rodzaj oleju, który stanowi bazę dla mydeł to olej laurowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące, antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwtrądzikowe. Mydła laurowe doskonale poprawiają funkcje skóry, dlatego polecane są do młodej, problemowej cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *