Na co należy zwrócić uwagę, podczas inwestycji na giełdzie.

Zakup papierów wartościowych postrzegany jest, jako bardzo dobra lokata kapitału. Zwłaszcza obligacje uważane są za bezpieczną inwestycję, na której można tylko zyskać, w przeciwieństwie od akcji, na których można zarówno bardzo dużo zyskać, jak i stracić wszystkie zainwestowane przez siebie środki finansowe. Należy, więc zastanowić się nad tym, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na inwestowanie w papiery wartościowe, jakie sygnały powinny wzbudzić nasz niepokój, a jakie powinny nas przekonać do podjęcia określonych działań.

Decydując się na inwestowanie swoich środków finansowych w papiery wartościowe, a zwłaszcza w akcje, po pierwsze należy się zastanowić nad tym, na jakiej giełdzie zamierzy inwestować, czy interesują nas akcje określonych spółek, czy też raczej wolimy zakup większej ilości akcji, ale za to różnych podmiotów notowanych na giełdzie. Następnie należy się zastanowić czy samodzielnie będziemy podejmować decyzje dotyczące tego, co i kiedy kupimy, czy też zdamy się w tym względzie na pomoc biur maklerskich lub funduszy inwestycyjnych, i to im powierzymy inwestowanie naszych środków finansowych.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup poszczególnych pakietów akcji, należy poznać bliżej ich notowania giełdowe, zdobyć wiedzę dotyczącą tego, jak spółka radziła sobie na parkiecie w ostatnim czasie, jakie jest zainteresowanie jej akcjami, oraz jak przedstawia się sytuacja finansowa spółki emitującej akcje. Warto także poszukać informacji związanych z tym, jak postrzegane są interesujące nas akcje, przez innych inwestorów, jak często występują wahania cen w ich przypadku, oraz jak szybko wartość akcji wraca do poprzedniego poziomu.

Inwestując na giełdzie należy zwracać również uwagę na sytuację na innych parkietach. Doświadczony inwestor wie, że spadek cen akcji na najważniejszych światowych giełdach, może przełożyć się na spadek wartości akcji na innych parkietach. Należy zwracać uwagę na to, jak długo utrzymuje się taka tendencja, jakie kroki są podejmowane w celu jej zahamowania, oraz jak inni inwestorzy reagują na informacje płynące ze światowych rynków.

Decydując się na inwestycje na giełdzie należy pamiętać o tym, że rynki finansowe są bardzo wyczulone na wszelkiego rodzaju zmiany. Z tego też względu nie należy szczególną uwagę zwrócić na niepokojące prognozy gospodarcze, na pojawiające się informacje o złym stanie finansowym poszczególnych spółek, czy też na niepokojące doniesienia ze sceny politycznej, które również będą miały swoje przełożenie, jeśli chodzi o rynki finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *