Jakie funkcje powinna oferować księgowość online?

pieczątka do przybijania faktur

Coraz więcej przedsiębiorców prowadzących małe firmy lub działalność jednoosobową, dla obniżenia kosztów i przyspieszenia procesu rozliczania finansów firmowych, decyduje się na skorzystanie z jednego z wielu dostępnych na rynku, internetowych systemów księgowości online. Ten rodzaj aplikacji pozwala na samodzielne prowadzenie rachunków firmy bez pomocy zewnętrznego biura rachunkowego, oferując przedsiębiorcy szereg użytecznych funkcji, które pozwalają zautomatyzować wiele procesów księgowych, jakie muszą być realizowane przez każdą firmę.

Podstawowe funkcje w ramach księgowości online

Decydując się na wykupienie abonamentu na księgowość online – rodzaj programu do prowadzenia rozliczeń finansowych w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, zwykle można liczyć na dostęp do takich funkcji jak:

  • Automatyczne generowanie podstawowych dokumentów finansowych i podatkowych. Takie dokumenty generowane są w sposób zdalny, na podstawie wprowadzonych do systemu danych na temat osiąganych przez firmę przychodów i generowanych przez nią kosztów. Deklaracje generowane są w formie gotowych do wydruku plików tekstowych lub w formie deklaracji elektronicznych, które można w takiej wersji wysłać do wybranego Urzędu Skarbowego lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Tworzenie ewidencji i innego rodzaju baz danych na podstawie wprowadzonych do systemu informacji. Informacje to przede wszystkim dane z faktur i innych dokumentów generowanych przez firmę lub przez nią otrzymywanych.
  • Automatyczne obliczanie podatków i wszystkich obowiązkowych składek, które musi opłacać przedsiębiorca, zgodnie z wybranym przez niego sposobem rozliczania się i prowadzoną formą działalności.
  • Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz różnego rodzaju rejestrów, na przykład rejestru wystawianych faktur, rejestru zakupów itp.
  • Zarządzenie magazynem i stanami zapasów, w tym automatyczne generowanie zamówień, wysłanie alertów o niskich stanach magazynowych, przygotowywanie dokumentów do wysyłki produktów itp.

Czy warto stawiać na księgowość online?

Dla osób prowadzących małe biznesy księgowość online może być skutecznym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem firmowych rachunków przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Księgowość online jest tania i przyjazna w obsłudze. Nawet jeśli specjalnie nie znasz się na zagadnieniach finansowych, dzięki intuicyjnemu interfejsowi, w jaki wyposażona jest zdecydowana większość tego typu aplikacji, będziesz w stanie samodzielnie zarządzać finansami swojej firmy – będziesz pamiętał o wysłaniu deklaracji podatkowych, o prawidłowym wystawianiu faktur czy umiejętnym prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *