Zadaj o firmowe finanse.

Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko siedzenie w dyrektorskim fotelu. To także dbanie o firmę w każdym jej aspekcie. Jednym z nich są finanse. Aby nie utonąć w gąszczu rachunków, faktur i umów, warto zainwestować w dobry program do księgowania lub profesjonalną firmę księgową.

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto zapanuje nad finansami Twojej firmy, do wyboru masz: zatrudnienie księgowej na etacie, wynajęcie zewnętrznej firmy lub dobre oprogramowanie. To, co wybierzesz, zależy przede wszystkim od zasobności Twojego portfela.

Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest stworzenie etatu dla księgowej. Dzięki temu prowadzący biznes ma pewność, że finanse jego firmy są w dobrych rękach, a informacje o nich nie wychodzą poza nią. Jeśli dopiero rozkręcasz własny biznes, z pewnością prowadzisz działalność jednoosobową i nie stać Cię na zatrudnienie na etacie pracownika, który zdjąłby z Ciebie ciężar odpowiedzialności za faktury, rozliczenia podatkowe czy księgi przychodów i rozchodów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy.

Ceny biur księgowych są zróżnicowane, jednak można znaleźć dobre biuro, które poprowadzi księgowość już za 200-300 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od rodzaju działalności, jaki prowadzisz oraz lokalizacji. Ceny w większych miastach są najczęściej nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto jednak zapłacić drożej i wybrać znaną, sprawdzoną i rzetelną firmę, a nie taką, która dopiero niedawno pojawiła się na rynku. Powierzając swoje finanse zewnętrznej firmie można spać spokojnie i nie bać się o bałagan w papierach.

Dobrą alternatywą dla realnego biura jest księgowy wirtualny, czyli dobre oprogramowanie. Tutaj też masz szerokie widełki finansowe. Profesjonalny program do księgowania do wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wraz z ceną wzrasta poziom i liczba dostępnych aplikacji. Bez względu na cenę, wszystkie programy do księgowania mają zbliżone funkcje – umożliwiają szybkie księgowanie dokumentów, pełne rozliczenia i rachunki, budowanie planu kont itp.

W nowoczesnych programach księgowych sporo jest ułatwiających życie aplikacji, które ułatwiają pracę poprzez automatyzację wielu zadań. Można zbudować w nich bazy danych o poszczególnych klientach i historię kontaktów z nimi. Programy bardzo często monitorują tez płatności – można więc na bieżąco sprawdzać finanse przepływające przez firmę oraz to, czy klienci i kontrahenci terminowo płacą swoje zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *