Najgłębsze w Polsce… najgłębsze na świecie.

Jezioro Hańcza.

Jest to najgłębsze jezioro w Polsce. Jego głębokość to około 106 m. Jest położone na pojezierzu wschodniosuwalskim – z dala od „centrum” Mazur. Co do samego jeziora to warto wspomnieć, że jest to jezioro, które klasyfikowane jest jako bardzo czyste ( widoczność jest do kilkunastu metrów) Cóż, trudno się dziwić, jest położone z dala od szeroko pojętej cywilizacji. Inna rzecz, że Jezioro Hańcza jest częścią Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest pod ochroną.  Brnąc dalej w aspekt geograficzny Hańczy – jego powierzchnia wynosi 304 ha. Co ciekawe, jezioro to jest bogate w liczne zatoczki czy nawet półwyspy. Jeżeli chodzi o walory turystyczne tego jeziora to nie przedstawiają się one zbyt korzystnie. Jezioro jest zimne oraz zważywszy, a fakt, że jest najgłębszym zbiornikiem wodnym w Polsce raczej odstrasza niż zachęca turystów. Miejsce dobre do odpoczynku, jednakże tego „suchego”. Jeżeli wziąć pod lupę aspekt historyczny, to istnieje legenda, że w północnej części jeziora zatopiony jest skarb, który żołnierze podobno  Napoleona zatopili cofając się spod Moskwy. Cóż, jako, że Hańcza jest atrakcyjna dla nurków to już z pewnością znalazł się niejeden śmiałek, który postanowił sprawdzić czy jest to prawdą. W Internecie można znaleźć wiele pięknych fotografii tego jeziora i to nie jest tak, że wygląda tylko ładnie na zdjęciach. Hańcza swoje piękno zawdzięcza temu, że jest pod ścisłą ochroną. Złamanie wszelakich obowiązujących zakazów przez turystów jest surowo karane dlatego nikomu  nie przychodzi to przez myśl.

Bajkał- najgłębsze jezioro świata.

Bajkał jest to jezioro typu tektonicznego, leżące w Azji, a konkretnie na Syberii. Nazywane jest popularnie „Błękitnym okiem Syberii”. Jest ono bez wątpienia najstarszym oraz najgłębszym jeziorem świata. Ma ono długość 636 km, a jego szerokość w najszerszym punkcie wynosi 79 km.  Kolejnymi ważnymi liczbami w przypadku tego jeziora jest jego głębokość- w najgłębszym miejscu liczy 1630 metrów, a jego wiek szacuje się na ok. 25 mln lat. Powstało na skutek odsuniecia się płyty amurskiej od płyty euroazjatyckiej, co wywołane było kolizją płyty indyjskiej z Azją. Jezioro gromadzi 20% zasobu wody pitnej na świecie.

Dawniej ludy mongolskie,  osiedlające się nad jeziorem, nazywały go „Baaj Kuel”, co można przetłumaczyć na „bogate jezioro”. Obecnie jest pewne, że Bajkał to unikalne miejsce. Otoczenie jeziora jest miejscem, gdzie żyje ponad 2600 gatunków roślin oraz zwierząt- w tym ponad połowa to gatunki występujące tylko tutaj m.in. nerpa – gatunek foki słodkowodnej. Istnieje kilka miejsc, gdzie można je zobaczyć z bliska i nakarmić. Ponadto Bajkał posiada ciekawą, klifową linię brzegową oraz wręcz niemożliwie krystalicznie czystą wodę. Jezioro pełni zimą dodatkową funkcję, kiedy skute jest grubym lodem. Wówczas pełni rolę szlaku komunikacyjnego,  po którym jeżdżą samochody. Tutejsi mieszkańcy skracają

Tym samym drogę o kilkadziesiąt kilometrów. Rodziny mieszkające po przeciwległych stronach jeziora, na wiosnę żegnają się, bo zobaczą się dopiero kiedy ponownie jezioro zamarznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *