Nowe oblicze pedagogiki

metoda montessori

Pedagogika zmienia się przez wiele lat i nie ma się czemu dziwić. Zmieniają się bowiem również ludzie, którzy potrzebują nauki i wiedzy. Wiele zmienia się w kwestii nie tyle samego sposobu nauczania i rozwijania dzieci, co podejścia do nich. Dobrym na to przykładem jest chociażby stosowana w wielu miejscach metoda Montessori. To metoda, która opiera się na czymś nieco więcej, aniżeli jedynie schemacie szkolnym znanym nam wszystkim doskonale z naszych lat dzieciństwa. Otóż metoda Montessori polega na znacznie bardziej indywidualnym podejściu do dziecka, przez co jest ono znacznie lepiej stymulowane do pojmowania wiedzy i pobudzone do tego, by chwytać jej jak najwięcej.

metoda montessoriZałożeniem na jakim bazuje metoda Montessori jest przede wszystkim rozwój samoświadomości dziecka, jego samodzielności i wiary w siebie bez niepotrzebnego stresowania młodego człowieka. Dlatego właśnie to metoda wykorzystywana często w nauce przedszkolnej i na pierwszych etapach nauki szkolnej. Choć w Polsce nie jest jeszcze tak popularna, to już jednak wiele placówek jest zainteresowanych i wdraża niektóre elementy, jakie oferuje im metoda Montessori. Ta metoda dla naszego dziecka oznaczać będzie rozwój maksymalnie jak tylko to w jego wypadku możliwe wszechstronny. Rozwijać będziemy jego duchowość, fizyczność, a także zmysły społeczne i wrażliwość na tworzenie. Dzięki takiej twórczej aktywności będziemy w stanie wydobyć z naszego dziecka to co najlepsze i znacznie lepiej je kierunkować w przyszłości na pewne zainteresowania czy pasje. Oczywiście metoda Montessori to nie jedynie klepanie po plecach. Metodami pokojowymi z dzieckiem należy również rozmawiać o tym jak ważny w życiu jest porządek i praca. Taka metoda wypracowuje również zamiłowanie do porządku i ciszy w naszym dziecku, co pozytywnie odbijać się będzie w przyszłości na jego psychice i zdolnościach do koncentracji i nauki. Dzięki temu, że metoda Montessori zostanie zastosowana na naszym dziecku, nie będzie ono motywowane jedynie poprzez ewentualne nagrody do osiągnięcia, ale również sam cel, jaki może zdobyć.

Metody pedagogiczne takie jak metoda Montessori są doskonałym sposobem na znacznie lepszy rozwój naszego dziecka i sprawienie, by było ono znacznie bardziej ciekawe świata i chłonęło wiedzę w sposób bardzo szybki. Dzięki indywidualnemu podejściu w tej metodzie będziemy mieli pewność, że nasze dziecko jest traktowane w sposób podmiotowy i są rozwijane jego konkretne, indywidualne i zawsze zależne od umysłu talenty i możliwości. To wspaniały system nie tylko nauki, ale również uczący opanowanego i prostego trybu życia. Dziecko nie będzie chociażby potrzebowało nagród do wyzwolenia w sobie motywacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *