Paralizator dotykowy czy strzelający?

paralizator

Jednym z klasycznych środków samoobrony, po który możemy sięgnąć bez uzyskiwania specjalnego pozwolenia na posiadanie broni, jest paralizator, czyli niewielkiej wielkości urządzenie, które razi prądem o niezwykle wysokim napięciu. Choć impuls elektryczny jest krótkotrwały, to jednak wstrząs, jaki wywołuje, pozwala obezwładnić napastnika lub przynajmniej go odstraszyć, zniechęcając do kontynuowania ataku. Wszystkie paralizatory działają w podobny sposób, jednak w sprzedaży znajdziemy dwa różne typy tego typu urządzeń. Są to urządzenia dotykowe oraz strzelające. Te pierwsze zadziałają dopiero wówczas, gdy zbliżymy je do ciała napastnika. Te drugie pozwalają razić prądem na odległość.

paralizatorParalizatory dotykowe

Urządzenie tego typu posiadają dość prostą konstrukcję, są stosunkowo tanie i małe rozmiarowo, dzięki czemu bez trudu mieszczą się w kieszeni spodni lub w niewielkiej damskiej torebce. Paralizator dotykowy ma uzależnioną skuteczność przede wszystkim od miejsca rażenia prądem. Największy efekt uzyskamy, rażąc napastnika w szyję lub pachwinę. Podczas szarpaniny lub walki odpowiednie wycelowanie paralizatora może być jednak kłopotliwe, a wycelowanie go w inną część ciała nie przyniesie już tak bardzo spektakularnego efektu. Niemniej jednak nawet gdy trafimy napastnika w rękę, nogę czy korpus, impuls elektryczny spowoduje u niego ból i chwilowy skurcz mięśni, co może dać nam czas na ucieczkę lub na dokładniejsze wycelowanie urządzenia w bardziej wrażliwy punkt ciała napastnika.

Paralizatory strzelające

Ta kategoria paralizatorów to bardziej zaawansowany sprzęt, który standardowo zasilany jest specjalnymi nabojami gazowymi, które pozwalają na wystrzelenie dwóch elektrod w kierunku napastnika i rażenie go prądem nawet z odległości kilku metrów. Możliwość rażenia prądem na odległość wydaje się atrakcyjna, w praktyce jednak wartość napięcia prądu, jakim razimy napastnika, jest podobna, jak w przypadku paralizatorów dotykowych. W tym jednak przypadku prócz rażenia prądem, w ciało napastnika wbijane są dwie elektrody, co może utrudnić mu dalsze poruszanie się, a tym samym dać nam więcej czasu na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Poza tym rażenie prądem na odległość zwiększa poczucie naszego bezpieczeństwa. By razić prądem, nie musimy wchodzić w bezpośrednią konfrontację, zbliżać się do napastnika i wdawać się z nim w szarpaninę. Niestety paralizatory strzelające są nieco droższe od urządzeń dotykowych i musimy pamiętać o konieczności dokupienia do nich nabojów gazowych i elektrod do strzelania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *