Wiele konstrukcji wykorzystywanych w przemyśle wymaga testowania pod względem jakościowym. Chodzi o to, aby wyeliminować wszystkie krytyczne dla bezpieczeństwa wady, wydłużyć trwałość inwestycji, spełnić najważniejsze oczekiwania inwestorów. Badania ultradźwiękowe bazujące na właściwościach zjawisk akustycznych pozwalają w precyzyjny sposób wykrywać nieciągłości.
Szeroki profil kontroli jakości przydatny w dużym przemyśle
Badania ultradźwiękowe wykorzystuje się z powodzeniem podczas analizy tworzyw sztucznych, stali, wszelkiego typu stopów. Bardzo duża zaleta ultradźwięków to oddziaływanie w profilu makro i mikrostrukturalnym. Do badanych obiektów wprowadza się klasycznie fale ultradźwiękowe o różnych częstotliwościach. Fala przechodzi przez konstrukcję, a jej późniejszy odczyt pozwala precyzyjnie pokazać wady. Ultradźwięki radzą sobie doskonale z wykrywaniem wewnętrznych, jak i zewnętrznych zagrożeń różnorodnych konstrukcji. Większość inwestorów w przemyśle docenia fakt, że badanie ultradźwiękowe wnika całościowo w projekt, a tym samym wykrywa najpoważniejsze, krytyczne zmiany, niemożliwe do obserwacji innymi technikami.
Maksymalne dopasowanie stosunku ceny do jakości badania
Istnieje na rynku wiele rodzajów badań ultradźwiękowych powiązanych z obsługą ręczną, automatyczną, półautomatyczną, z formacie bezdotykowym czy zanurzeniowym. Dzięki dobraniu odpowiedniej techniki udaje się wykrywać nawet wady konstrukcji nietypowych w stosunkowo niskich kosztach. Badaniom ultradźwiękowym przypisuje się olbrzymi stosunek wykrywalności fundamentalnych wad w spoinach czy samym ocenianym materiale.
Wyniki przetwarzane na bieżąco i zgrywane na komputer
Wyniki badania monitoruje się na ekranach nowoczesnych oscyloskopów. Można je też bez problemu rejestrować i archiwizować. Nowoczesne laboratoria zajmujące się prezentacją wskazanych badań oferują ocenę w czasie rzeczywistym i pełny zapis komputerowy, co poprawia zdecydowanie efektywność wykorzystania usługi. Zapis mogą ocenić bowiem niezależni od siebie specjaliści, co zwiększy szansę na osiągnięcie niezawodności inwestycji.
Duża wydajność badań w świecie przemysłowym
Badania ultradźwiękowe świetnie nadają się do wykrywania pęknięć, rozwarstwień. Nie ma przeciwwskazań, jeżeli chodzi o grubość poddawanych ocenie materiałów. Zautomatyzowane badania ultradźwiękami wspierają z powodzeniem produkcję seryjną, chociażby rur spawanych.
Na zakończenie
Charakteryzowane badania dają możliwość wykonania kontroli jakości na profesjonalnym poziomie, bez potrzeby podnoszenia wysokich nakładów finansowych.