Rodzaj pamięci RAM i jej wpływ na wydajność działania laptopa

pamięć ram ddr3

Kolejne generacje sprzętu komputerowego bazują na coraz nowszych, bardziej wydajnych i szybszych układach pamięci operacyjnej. Jeśli jeszcze kilkanaście lat temu do płynnego działania najpopularniejszego systemu operacyjnego Windows XP wystarczało 256MB RAM, dziś najnowsza wersja systemu Windows 10 potrzebuje aż 2GB RAM i to najlepiej pamięci w jednej z jej nowszych wersji tj. pamięć RAM DDR3. Na rynek zaczynają już wchodzić kolejne generacje pamięci wykonanych w standardzie DDR4.

Zatem w przeciągu najbliższych kilku lat dokona się w tej materii kolejny skok jakościowy, jeśli chodzi o ilość i szybkość pamięci operacyjnej oferowanej przez komputery nowej generacji. Warto w tym miejscu na dłużej zatrzymać się przy rodzajach pamięci stosowanych w komputerach, z których korzystamy w dniu dzisiejszym.

Obecnie podstawowym standardem stosowanym w większości modeli laptopów i komputerów stacjonarnych jest pamięć RAM DDR3. To trzecie pokolenie pamięci operacyjnych typu DDR. Oczywiście w użytku wciąż znajduje się wiele komputerów bazujących na pamięciach typu DDR2, a nawet na pierwszych pamięciach standardu DDR (te ostatnie są już rzadko spotykane, bo stosowano je w komputerach z początków XXI wieku). W sprzedaży pojawiły się już jednak komputery wyposażone w pamięć operacyjną wykonaną w standardzie DDR4, o znaczenie większej częstotliwości działania i mniejszym poborze energii. Trzeba zauważyć, że kolejne generacje pamięci to nie tylko ilościowy wzrost pamięci RAM, jaką możemy zamontować w komputerze, ale także coraz większa szybkość jej działania. Przekłada się to na ogólny wzrost wydajności działania nowych układów pamięci, co w konsekwencji owocuje możliwością wprowadzania na rynek i wykorzystywania w pracy nowych rodzajów oprogramowania.

pamięć ram ddr3

Ilość i rodzaj pamięci RAM w bezpośredni sposób przekłada się na szybkość działania wielu aplikacji, zwłaszcza systemu operacyjnego komputera oraz różnego rodzaju programów wykorzystywanych do obróbki materiałów wideo i grafiki. W tym względzie pamięć RAM DDR3, czyli obecnie najbardziej popularny rodzaj pamięci operacyjnej, w zdecydowany sposób przewyższa swoich poprzedników, czyli pamięci DDR2, nie wspominając już o pamięciach typu DDR. Oczywiście pamięci typu DDR3 już dziś stają się niewystarczające, jeśli chodzi o projektowanie grafiki 3D i obróbkę materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości obrazu, stąd też na rynek wchodzą nowe układy, wspomniane wcześniej pamięci w standardzie DDR4. Postęp w tej materii prawdopodobnie wkrótce przyspieszy, w związku z rozwojem technologii wirtualnych tj. gogle VR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *