Dentofobia – czy gabinet stomatologiczny musi straszyć?

gabinet stomatologiczny Wilanow

Fobii, z którymi wielu z nas musi radzić sobie na co dzień, jest naprawdę wiele. Tą, z którą spotykamy się bardzo często, jest dentofobia. Jak się okazuje gabinet stomatologiczny budzi strach w ludziach na całym świecie. Niektóre z nich zmagają się z dość zwyczajnym lękiem przed możliwością pojawienia się bólu podczas leczenia. Ci, którzy cierpią na dentofobię robią wszystko, by do gabinetu stomatologicznego nie musieć się udawać i nawet silny ból zęba nie zawsze zaprowadza ich na fotel dentystyczny.

Czego boją się Polacy w gabinecie dentystycznym?

Według danych dostarczonych przez Organizację Współpracy gospodarczej i Rozwoju Polacy chodzą do stomatologa średnio dwa razy rzadziej, niż zalecana norma. Jest to jedna z przyczyn ich strachu. Po długim czasie niebytności w takim gabinecie, obawiają się diagnozy i ilości ubytków jakie może stwierdzić dentysta podczas wizyty.  Jest to jednak tylko jedna z nielicznych przyczyn dentofobii.

Lęk przed dentystą wynika jednak przede wszystkim z doświadczeń wyniesionych z okresu dzieciństwa, kiedy leczenie okazało się być bardzo bolesnym lub też stomatolog miał nieodpowiednie podejście do pacjenta. Do tego dochodzi doświadczenie i opinia innych pacjentów, a także widok reakcji innego pacjenta. Co więcej, osoba, która walczy z dentofobią ma świadomość, że jej strach jest raczej irracjonalny, ale organizm potrafi dawać objawy, jak nadmierna potliwość, przerażenie, zdenerwowanie, a nawet ataki paniki. Pacjenci potrafią uciekać z gabinetów dentystycznych bądź też już z poczekalni. Z dentofobią można jednak poradzić sobie na własną rękę.

Obecnie medycyna w zakresie stomatologii oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym dyskomfort oraz ból podczas leczenia, zostają praktycznie wyeliminowane. Jednym z takich rozwiązań, które stosuje np. gabinet stomatologiczny na Wilanowie jest piaskarka abrazyjna, dzięki której leczenie zębów odbywa się bezbolesnie. Nawet najtrudniejsze przypadki nie muszą wiązać się z bolesnym i długim leczeniem, jak było do niedawna. Pacjent, który walczy z irracjonalnym strachem powinien poszukać gabinetu dentystycznego i przede wszystkim stomatologa, który pozwoli na wizytę adaptacyjną. Wytłumaczy, jaki zabieg będzie wykonywał, których narzędzi użyje. Opowie, jak przebiegnie wizyta oraz potencjalne leczenie. Można porozmawiać ze stomatologiem i w przypadku strachu przed znieczuleniem w tradycyjnej formie, zdecydować się na znieczulenie z pomocą systemu komputerowego bądź podtlenku azotu. Na rynku znajdziemy również gabinety dentystyczne, które specjalizują się w leczeniu pacjentów obarczonych taką fobią. W skrajnych przypadkach pomocą będzie również psychoterapia, która pozwoli uporać się z wszechogarniającym lękiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *