Zanim kosmetyk trafi na półkę sklepową

Nim produkt kosmetyczny trafi na sklepowe bądź apteczne półki, musi przejść wiele testów i badań. Bardzo rygorystycznych, które biorą pod lupę nie tylko wszystkie składniki, jakie goszczą w danym produkcie, ale i reakcje, w jakie wchodzą między sobą czy też działania niepożądane. Badane są także substancje, z których wykonuje się opakowania produktów kosmetycznych. Wynikiem takiej analizy jest ocena bezpieczeństwa kosmetyku.

Co dzieje się z kosmetykiem zanim zostanie wprowadzony na rynek?

Pośród etapów, jakie musi przejść każdy kosmetyk, jest miejsce na sporządzenie raportu z oceną bezpieczeństwa kosmetyku. Takowy raport składa się z dwóch części.

W pierwszej – A – znajdują się informacje na temat bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Jest to ilościowy oraz jakościowy skład produktu, właściwości fizyczne i chemiczne, a także informacje odnośnie stabilności produktu kosmetycznego. Kolejno ocena jakości mikrobiologicznej, a następnie informacje o zanieczyszczeniach, ilościach śladowych, jak i materiale, który posłużył do wykonania opakowania. Część A obejmuje nadto racjonalne i dające się przewidzieć stosowanie produktu, a także narażenia na działanie produktu kosmetycznego, jak i narażenia na działanie substancji. W raporcie nie może zabraknąć profilu toksykologicznego substancji, punktu obejmującego działania niepożądane i ciężkie działania niepożądane i na koniec innych istotnych informacji o produkcie kosmetycznym.

Druga część raportu bezpieczeństwa kosmetyku – B – obejmuje wniosek z dokonanej oceny bezpieczeństwa kosmetyku, ostrzeżenia i instrukcje stosowania, które będą zawarte na etykiecie produktu, punkt dotyczący rozumowania, czyli wyjaśnienie rozumowania naukowego, a na koniec zaznaczenie kwalifikacji eksperta wykonującego raport bezpieczeństwa kosmetyku, wraz z zatwierdzeniem części B i niezbędnymi podpisami eksperta. Tylko produkt kosmetyczny, który pomyślenie przejdzie wszystkie testy i uzyska pozytywną ocenę bezpieczeństwa kosmetyku wedle sporządzonego raportu, może trafić do sprzedaży. Taki raport może przygotować wyłącznie osoba posiadająca tytuł Safety Assessora .Wybierając firmę świadcząca usługi takie jak ocena bezpieczeństwa kosmetyku, warto zwrócić uwagę, czy w gronie specjalistów posiada kogoś z takim tytułem. Koniecznym przed wprowadzeniem produktu na rynek jest także zarejestrowanie go w europejskim portalu zgłaszania produktów kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *