Wady i zalety. Okulary kontra soczewki kontaktowe

Ray Ban

Od kiedy na rynku pojawiły się pierwsze szkła kontaktowe, liczba osób korzystających z klasycznych okularów zaczęła systematycznie spadać. Z czasem na rynek zaczęły wchodzić kolejne generacje coraz bardziej doskonałych soczewek korekcyjnych, wykonanych z miękkich, elastycznych materiałów – przykładem takich soczewek są chociażby soczewki hydrożelowe. Wydawało się, że czasy klasycznych okularów to przeszłość. Tymczasem nowy trend lekko wyhamował i dziś prócz osób korzystających z nowoczesnych szkieł, wciąż funkcjonuje mnóstwo osób, które wolą korzystać z klasycznych okularów, wybierając modne oprawki Ray Ban lub tanie oprawki z pierwszego lepszego hipermarketu z tanimi szkłami do czytania.

Trzeba pamiętać, że każdy produkt ma swoje wady i zalety, tak jest również w przypadku soczewek kontaktowych i okularów. W opinii zwolenników soczewek kontaktowych największą zaletą tego typu produktu jest brak konieczności noszenia okularów, które ich zdaniem w negatywny sposób wpływają na wizerunek danej osoby. Dla osób noszących okulary wyposażone w modne oprawki, chociażby wspomniane oprawki Ray Ban, to żaden argument. Ich zdaniem okulary nie szpecą, ale dodają uroku. Jak zatem widzimy, wiele zależy w tym przypadku od indywidualnego podejścia do tematu i osobistych przekonań danej osoby. To co dla jednego wydaje się wadą, w przypadku drugiej osoby będzie zaletą. Oczywiście istnieją także kwestie obiektywne, które również możemy określić mianem wad i zalet konkretnej grupy produktów.

Największą zaletą soczewek kontaktowych, zwłaszcza nowoczesnych produktów wykonanych z miękkich materiałów, jest wygoda ich użytkowania. Soczewki przyklejają się do powierzchni oka, dzięki czemu nie mamy problemu z „wyglądaniem zza okularów”. W soczewkach cały świat widzimy w skorygowanej formie, w przypadku okularów, zwłaszcza gdy dobraliśmy zbyt małe szkła, część przestrzeni widzimy bez korekcji wzroku. Druga ważna zaleta to pielęgnacja. Soczewki wielokrotnego użytku wystarczy oczyścić raz na dzień, tymczasem okulary musimy pielęgnować/przecierać nawet kilkanaście razy dziennie. Największą wadą soczewek jest cena produktu. Mimo wyraźnego obniżenia cen, w dłuższej perspektywie czasu soczewki zawsze będą droższe nawet od markowych okularów wyposażonych w modne oprawki Ray Ban.

Największą zaletą klasycznych okularów jest ich długowieczność. Przy właściwej pielęgnacji, z jednej pary okularów możemy korzystać przez wiele kolejnych lat. Nawet droższe szkła czy wyszukane modele oprawek Ray Ban raczej nie przekroczą kosztu związanego z zakupami wygodnych soczewek kontaktowych w okresie kilkunastu miesięcy, nie mówiąc nawet o perspektywie kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *