Polacy bardzo chętnie sięgają po ogólnodostępne leki przeciwbólowe, a nasz kraj jest jednym z europejskich liderów, jeśli chodzi o ich zużycie w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Z jednej strony wynika to z bardzo dużej dostępności tego typu produktów. Z drugiej strony jest efektem przyzwyczajenia, wygody, a po części także braku pełnej wiedzy na temat skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą długotrwałe przyjmowanie, wydawałoby się zupełnie niegroźnych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i paracetamolu.
Właśnie te dwie grupy leków należą do najchętniej kupowanych i spożywanych przez Polaków leków przeciwbólowych. Są to produkty dostępne bez recepty, można je kupić praktycznie wszędzie, nie tylko w aptece, ale również na stacji benzynowej, w kiosku czy zwykłym osiedlowym sklepiku spożywczym. Duża dostępność w połączeniu z wysoką skutecznością działania sprawia, że po leki przeciwbólowe sięgamy nie tylko w celu zwalczania doskwierającego nam bólu głowy, zęba czy bólów menstruacyjnych w przypadku kobiet, ale także stosujemy je w leczeniu przeziębień i wielu innych dolegliwościach. Ogólnie dostępne leki przeciwbólowe, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne, wykazują również działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, co pomaga poczuć się lepiej w przebiegu wielu popularnych chorób i wszelkiej maści dolegliwości o podłożu zapalnym.
Duża dostępność leków przeciwbólowych i brak świadomości, co do zasady ich działania sprawia, że coraz większa liczba osób nadużywa tego typu substancji. Nadużywanie i będące jego konsekwencją przedawkowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji. Stałe i długotrwałe przyjmowanie tego typu leków może przyczynić się do podrażnienia przewodu pokarmowego, a w konsekwencji do gwałtownego, niejednokrotnie śmiertelnego w skutkach krwotoku. Sięgając po ogólnodostępne leki przeciwbólowe należy zatem mieć świadomość, że choć różnią się one od siebie nazwą, to większość z nich posiada identyczny skład chemiczny. Łączenie wielu z nich w jednym czasie może prowadzić do przedawkowania substancji aktywnych tj. paracetamol, a to może być groźne dla naszego życia i zdrowia.
Warto pamiętać, że stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych powinno być krótkotrwałe (maksymalnie kilka dni). Jeśli w tym czasie stan naszego zdrowia nie ulegnie poprawie, objawy chorobowe tj. ból nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze nam bardziej skuteczne środki. Leki lepiej dopasowane do objawów, trafiające w sedno problemu, a nie jedyni maskujące jego efekty.
Ofertę leków przeciwbólowych bez recepty można znaleźć w sklepie pod adresem http://iapteka.pl/pol_m_Leki-przeciwbolowe-135.html.