Zawał serca – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Zawał serca

Jak pokazują statystyki, w Polsce każdego dnia na zawał serca zapada około 300 osób. Niegdyś choroba dotykała ludzi w podeszłym wieku, dziś natomiast coraz większe żniwa zbiera w środowisku ludzi młodych i aktywnych. Jak zatem rozpoznać chorobę? Jakie są jej objawy?
Najpierw jednak zastanówmy się nad przyczynami zawału serca. Na jego powstanie wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest otyłość, która przyczynia się do odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, jednocześnie zatykając ich światło oraz zmniejszając przepływ krwi. Kolejny czynnik powodujący zawał serca to stres, będący jedną z głównych przyczyn zachorowalności w kręgu ludzi młodych. Chroniczny stres i niemożliwość jego wyładowania prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Do pozostałych przyczyn chorobowych zaliczyć możemy niewłaściwą budowę anatomiczną tętnic, jak i mięśnia sercowego, niski poziom cukru we krwi oraz małą ilość tlenu, jak również przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych czy spożywanie dużych ilości kawy.
Zawał serca może być poprzedzony wysiłkiem fizycznym, czynnikiem stresogennym czy obfitym posiłkiem. Jak zatem poznać, że mamy do czynienia z tą poważną chorobą? Cechą charakterystyczną będzie silny, nagły ból w klatce piersiowej, który swym zasięgiem może promieniować do:
– jednego lub obu barków,
– pleców, na wysokości łopatek,Zawał serca
– karku i żuchwy

Pacjent będzie odczuwał problemy z wykonaniem pełnego wdechu, towarzyszyć temu mogą wymioty, zimne poty, drętwienie dłoni oraz zmiana koloru skóry – na bladą lub siną.
Mając do czynienia z zawałem serca należy uświadomić sobie, że bardzo ważną rzeczą jest czas. Im szybciej pacjent trafi do szpitala pod fachową opiekę, tym skala uszkodzeń w jego organizmie będzie mniejsza, a co za tym idzie – będzie miał większe szanse na wyzdrowienie. Zabieg udrażniania naczyń jest możliwy do wykonania w ciągu 3, 4 czy nawet 5 godzin od wystąpienia objawów, jednak po upływie 12 godzin czynność będzie niemożliwa do wykonania, co dla samego pacjenta będzie wiązało się ze śmiercią.
Aby zatem pomóc choremu, którego dotknął zawał serca, ważne jest przystąpienie do udzielania pierwszej pomocy. Przede wszystkim należy bezzwłocznie zawiadomić pogotowie. Do czasu przyjazdu karetki pacjenta trzeba ułożyć w pozycji siedzącej, aby jego tułów znajdował się powyżej linii nóg, ułatwić mu oddychanie poprzez rozpięcie kurtki czy koszuli. W miarę możliwości nałożyć ciepłe (mokre) okłady na dłonie, a w sytuacji gdy doszło do zatrzymania oddechu – wykonać sztuczne oddychanie wraz z masażem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *