Zdrowie w zielonym groszku.

Zielone kuleczki groszku nie zawsze lubiane przez dzieci jak i dorosłych mają mnóstwo korzyści zdrowotnych. Zawiera on w swoim składzie ogrom witamin i minerałów. Witaminy A, C, E, K, B1, B2, B3, B6 to nie wszystko. Zawiera także kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i inne. Nie sposób wymienić zalet tego warzywa.

Spośród głównych zalet należy podkreślić jego właściwości antyoksydacyjne. Za sprawą witamin A, C, E ma moc neutralizowania wolnych rodników w organizmie człowieka.

To zmniejsza ryzyko uszkodzenia żył przez toksyny.  Ponadto redukuje poziom odkładającego się złego cholesterolu. To rodzi kolejne skutki – zmniejszenie ryzyka chorób serca, miażdżycy, czy artretyzmu. Groszek zawiera tzw. kwas nikotynowy – to właśnie on pomaga w redukcji cholesterolu. Groszek zawiera także luteinę, która podpowiada za zdrowie oczu np. ma swój udział w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Witamina B6 i kwas foliowy redukuje gromadzenia się aminokwasu – homocysteina.  Jest on jednym z czynników ryzyka rozwoju zmian zakrzepowych w żyłach.

Zielony groszek to bogactwo żelaza. Jeśli spożywasz go regularne to zmniejszy lub zniweluje całkowicie  uczucie zmęczenie i znużenie, jakie towarzysz niedoborom żelaza. Zmniejsza ryzyko pojawiania się anemii. Błonnik pokarmowy to także jeden ze składników zielonego groszku. Odpowiada za właściwe trawienie, zapobiega zaparciom oraz bardzo dobrze wpływa na funkcje jelit. Sól kwasu foliowego tzw. folian – to także element składowy groszku. Jest on konieczny dla prawidłowej syntezy DNA  komórek. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w okresie ciąży.

Witaminy A i C pomagają obniżyć ryzyko nowotworów i to każdego rodzaju. Oczywiście nie tylko groszek zawiera te witaminy, dlatego powinniśmy jeść wszystkie produkty które je posiadają. Groszek przyspieszy także pracę układu odpornościowego, doda energii oraz unormuje  poziom cukru we krwi.

Groszek jak i inne warzywa strączkowe bardzo dobrze zastępują mięso w diecie wegetarian bo zawierają mnóstwo białka. Jednak wiele z nas  ma  pewne problemy z trawieniem warzywa strączkowych, jest to związane ze złymi połączeniami pokarmowymi. Zielony grosze  zawsze należy odcedzić z zalewy w puszce i go opłukać. To oczyści go z puryn, które są nie wskazane dla człowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *