W sprzedaży dostępne są cztery rodzaje urządzeń służących do wziewnego podawania leków: ciśnieniowe, proszkowe (które nalezą do inhalatorów kieszonkowych) oraz pneumatyczne i ultradźwiękowe (zwane zamiennie nebulizatorami). Do czego służy każdy typ? Jak dobrać inhalator, aby jak najlepiej służył pacjentowi?
Przegląd inhalatorów
Inhalatory kieszonkowe są urządzeniami doraźnymi, które należy zastosować podczas nagłego ataku duszności. Ich niewielkie rozmiary pozwalają zabierać je ze sobą w dowolne miejsce. Nebulizatory to sprzęt zachowawczy, który jest regularnie stosowany w celu zapobiegania atakom. Wśród nich wyróżnia się inhalatory membranowe-siateczkowe.
Inhalatory ciśnieniowe posiadają lek w formie skompresowanej. Lek zostaje uwolniony po naciśnięciu przystawki ciśnieniowej umieszczonej w górnej części inhalatora. Podczas wypuszczenia leku, chory musi wykonać głęboki wdech, aby porcja lecznicza miała szanse dotrzeć do jego płuc. Im głębszy wdech, tym większa efektywność działania.
Inhalatory proszkowe są nieco wygodniejsze w użytku, ponieważ pacjent uwalnia lek przez głęboki wdech. W trakcie inhalacji następuje nakłucie i przerwanie otoczki, w której znajduje się medykament. skuteczność tej metody zależy wyłącznie od siły wdechu pacjenta. Zanim lekarz zaleci ten sposób podawania leku, najpierw musi zorientować się, czy dana osoba będzie w stanie wykonać wystarczająco mocną serię wdechów.
Inhalatory ultradźwiękowe podają lek w formie aerozolu, który powstaje dzięki wykorzystaniu ultradźwięków. Częstotliwość drgań w tym wypadku wynosi 1-2MHz. Drgania są generowane przez specjalny aparat. Ten rodzaj urządzeń jest stosowany głównie go zwilżania dróg oddechowych (za pomocą soli lub solanek) lub podawania substancji rozrzedzających wydzielinę w płucach i oskrzelach. Inhalator potrafi wytwarzać cząstki o małych wymiarach, które doskonale nadają się do penetrowania oskrzelików i oskrzeli, leczenia mukowiscydozy i wykonywania rehabilitacji oddechowej.
Inhalatory pneumatyczne są przystosowane do podawania bardzo precyzyjnych porcji leków. Do wytworzenia aerozolu wykorzystywane jest sprężone powietrze. Inhalatory membranowe-siateczkowe dodatkowo posiadają specjalną siateczkę, która rozbija krople na mikro kropelki, które mają szanse dotrzeć do najgłębszych zakamarków układu oddechowego. Urządzenie składa się ze sprężarki zasilanej przez siec lub akumulator. Leki, które stosuje się tych modelach to antybiotyki i leki rozszerzające oskrzela. Najlepsze są inhalatory wyposażone w termostat, który nie dopuszcza do ochłodzenia substancji leczniczej.