Jak wyleczyć zapalenie pochwy?

Bakteryjne zapalenie pochwy to przypadłość, która może spotkać każdą kobietę, niezależnie od wieku. Wywołuje ono zaburzenie równowagi mikroflory pochwy, co objawia się nieprzyjemnym swędzeniem i zaczerwienieniem, a także bólem podczas oddawania moczu. Jest to infekcja, którą należy leczyć jak najszybciej, gdyż jej pozostawienie bez akcji skutkuje infekcjami głębszych części ciała – macicą i jajnikami, zaś długotrwale nieleczona może spowodować niepłodność.

Aby wyleczyć zapalenie pochwy, należy przede wszystkim skonsultować się ze swoim ginekologiem. Niezbędne będzie dokonanie wymazu z pochwy. Po otrzymaniu wyników lekarz powinien przepisać leki antybakteryjne dostosowane do stanu pochwy. Mogą być one zarówno doustne, jak i dopochwowe. Niezbędne jest jednoczesne zażywanie probiotyku, aby stosowany antybiotyk nie wpłynął niekorzystnie na mikroflorę pochwy. W wielu przypadkach zamiast niego stosuje się leki antygrzybiczne. Zaleca się też stosowanie leków, które zawierają obfite ilości bakterii kwasu mlekowego.
Jak uniknąć zapalenia pochwy? Przede wszystkim należy mocno dbać o higienę, czyli myć się regularnie oraz unikać irygacji w naturalne środowisko pochwy. Ważne jest także ostrożne korzystanie z łazienek i toalet w miejscach publicznych, pewne ryzyko niesie ze sobą również wizyta na basenie. Wówczas zalecane jest dokładne wymycie pochwy, ponieważ zapalenie wywołują bakterie, grzyby oraz rzęsistki. W pierwszym przypadku jednym z objawów jest wodnista wydzielina o jednorodnej barwie. Zakażenie grzybiczne objawia się natomiast wydzieliną białawą, lekko grudkowatą i rozciągłą. Ostatni rodzaj zapalenia można rozpoznać po wydzielinie pienistej o żółto-zielonej barwie.

Zapalanie pochwy to dolegliwość, którą jest dość wstydliwa, jednak gdy tylko zauważy się jej objawy, nie wolno czekać – samo nie minie. Pomoc można uzyskać u każdego ginekologa, a nawet lekarza pierwszego kontaktu – może on dać skierowanie do przeprowadzenia wymazów z pochwy.
Ile trwa leczenie? To zależy od stopnia zapalenia, ale przeciętnie około siedmiu dni. Po tym czasie należy znowu odwiedzić ginekologa, który zawyrokuje co dalej. W czasie kuracji zaleca się unikania ciasnych spodni – sprzyjają one poceniu się krocza, a co za tym idzie – rozmnażaniu bakterii. Jeżeli siedem dni nie wystarczy na przywrócenie równowagi mikroflorze pochwy, wówczas konieczne będzie dalsze przyjmowanie leków. Jednak tego typu przypadki zdarzają się bardzo rzadko i jeżeli zapalenie nie jest szczególnie złośliwe, po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji powinno minąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *