Szczoteczki soniczne i codzienne czyszczenie zębów

szczoteczka soniczna

Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa związana z zębami oraz wszystkimi aspektami stomatologii. Nie ważne, czy to u dziecka, czy młodzieży, czy też u osób starszych. Dbanie o zęby, protezę, dziąsła i całą jamę ustną to podstawa. Dlatego ważne jest, aby cyklicznie i często myć zęby. W tym pomogą szczoteczki soniczne, czyli typowe urządzenia, które pomogą wyczyścić jamę ustną i nasze uzębienie z reszek pokarmu. Zasada jest dosyć prosta – myjemy żeby po każdym posiłku, dokładnie je czyszcząc. Raz dziennie należy także dokładnie przeczyścić nicią dentystyczną lub irygatorem miejsca między zębami – unikniemy w ten sposób powstawania próchnicy w trudnodostępnych miejscach.

Wróćmy jednak do szczoteczek sonicznych. Są to dodatki, które spotkamy w każdym domu. Szczoteczki soniczne to manualne lub elektryczne szczoteczki służące do czyszczenia zębów. Dzielą się na te ręczne – do pracy nie wymagają użycia elektryczności – oraz na te elektroniczne, które zasilane są bateriami i akumulatorami. Obie wersje można używać zarówno w domu, jak i na wycieczkach, biwakach lub w innych podróżach. My oczywiście polecamy elektryczne szczoteczki soniczne. Dlaczego? Ponieważ ich obrotowa końcówka jest znacznie wydajniejsza. Przy poprawnym czyszczeniu zębów (czyli pionowo, z góry na dół uzębienia), szczoteczka soniczna z akumulatorem potrafi znacznie lepiej wyczyścić zęby i przegrody między zębami. Świetnie sprawdza się także przy czyszczeniu powierzchni języka. Oczywiście manualny rodzaj szczoteczki także zdaje egzamin, jednak nie zapewnia tak efektywnego mycia, jak szczoteczka elektryczna. Mimo to, wiele osób używa manualnych szczoteczek sonicznych. Elektryczne mają tą wadę, że wymagają ładowania. Niestety podczas podróży może to nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

Oczywiście szczoteczki soniczne nie są kupowane raz w życiu. Manualne szczoteczki należący wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Elektryczne natomiast mają wymienne końcówki – tu zasada jest ta sama, czyli wymiana raz na trzy miesiące. Związane jest to z bakteriami oraz zużyciem szczoteczki. Nie możemy myć zębów ciągle jedną szczoteczką – wówczas włosie czyszczące może być pokryte zbyt dużą ilością bakterii i w efekcie zamiast myć, będziemy uszkadzać zęby. Rada na zdrowe zęby? Częste, poprawne czyszczenie za pomocą szczoteczek sonicznych i regularne wizyty u dentysty – niby nic wielkiego, ale jednak dla dużej większości społeczeństwa to nadal zbyt wiele, aby zadbać o zdrowe i piękne uzębienie bez bólu oraz innych nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *