Ludzki mózg to najważniejszy narząd całego organizmu. Warunkuje wszystkie procesy myślowe i życiowe. Może zatem warto zadbać o jego dobrą kondycję? Nieprawidłowa dieta, częsty stres i wiele innych czynników zewnętrznych osłabiają potencjał pamięciowy naszego mózgu. Staje się on wolniejszy i otępiały. Przez właściwe „odżywianie” mózgu możemy temu zapobiec. Co wprowadzić zatem do codziennego menu?
Mózgowi nie może zabraknąć tej substancji, ponieważ kiedy brakuje jej to zaczyna się chaos. Ma to miejsce po zjedzeniu słodyczy, gdy nie zjesz rano śniadania, stosujesz dietę niskowęglowodanową, często i intensywnie ćwiczysz. Po zjedzeniu słodyczy poziom cukru gwałtownie wzrasta. Organizm zacznie szybko produkować insulinę . Pod wpływem jego działania glukoza znika przez co we krwi zaczyna jej brakować. Wówczas organizm domagać nowej glukozy. Stąd bierze się apetyt na kolejne słodycze.
Po pierwsze produkty pełne selenu –to jeden z głównych pierwiastków gwarantujący sprawność umysłu. Jego dobowe zapotrzebowanie to 55 mikrogramów. Znajdziesz go w pełnoziarnistym pieczywie, tuńczyku, orzechach brazylijskich. Ponadto selen usprawnia aktywność seksualną u mężczyzn.
Po drugie ryby – to źródło Wit. A i D, a także magnezu. Wszyscy wiedzą, że ryby to bogactwo kwasów tłuszczowych omega 3. Gatunki morskie to także jod, jaki ma działanie regulujące przemianę materii. Ma dobry wpływ na funkcje naszej tarczycy. Tygodniowe zapotrzebowanie to 396 gram.
Po trzecie produkty z witaminami z grupy B – pomagają neuroprzekaźnikom poprawnie przewodzić impulsy nerwowe. Odnajdziemy je w wieprzowinie, pestkach, produktach pełnoziarnistych, bananach.
Po czwarte luteolina – to flawonoid działający na układ odpornościowy. Gdzie go znajdziemy? Np. seler, szpinak, oliwa z oliwek. Na pewno wpłynie na poprawę koncentracji oraz pamięci.
Po piąte borówki – udowodniono ich działanie, które ma zbawienny wpływ przeciwko stanom zapalnym oraz starzeniu się komórek mózgu.
Po szóste woda niegazowana – dobre nawodnienie organizmu gwarantuje ogólne zdrowie organizmu. To także podstawa pracy mózgu. Mózg składa się także z wody. Dzięki niej impulsy są przewodzone. Kiedy organizm jest odwodniony to cierpi na tym również mózg.
Mózg „żywi się” tylko glukozą, która pochodzi z pokarmów. Najszybciej dostarczysz mu tego składnika jedząc owoce albo miód. Makaron, pieczywo, ryż, warzywa, które także zawierają glukozę, jednak z tych dociera ona do mózgu nieco wolniej.