Spirulina – co to jest?

spirulina

Ludzie współczesnego świata, choć mają ogromny zasób farmaceutyków i wszelkich substancji odkrytych i przygotowanych nie tylko z myślą o leczeniu, ale i zapobieganiu chorobom, coraz częściej skupiają swoje zainteresowanie wokół naturalnych składników.

Są one często droższe, mniej skuteczne, trzeba je bardziej regularnie i dłużej przyjmować, ale jednocześnie nie mają w sobie chemii – jak np. spirulina. Dzięki popularności takich roślin, które można spotkać w niektórych zakątkach świata, medycyna naturalna i ziołolecznictwo każdego roku znajdują kolejne rzesze fanów.

spirulinaChoć często w działaniu na rzecz własnego zdrowia poświęcamy życie innych organizmów, np. rekinów, aby wydobyć ich wątrobę i stworzyć z niej olej, to w tym przypadku wszystko dzieje się w sposób bardziej humanitarny i przemyślany. Istnieje nadal wiele osób, które zajmują się roślinami leczącymi w danym terenie, z tym, że obecnie wiedza ta rozszerza się na kolejne tereny. Dzięki temu to, co niegdyś było wiedzą tajemną danego regionu czy ludu, dziś robi się popularne na cały świat. Tak samo było w przypadku alg, np. takich, jak spirulina, która jest obecnie szczególnie popularna w krajach europejskich, a mimo to kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o niej nawet jednego słowa.

Nie bez powodu, jak potwierdza wielu naukowców, wiele lat temu uważano zatoki morskie, zwłaszcza te płytkie i obfite w rozmaite organizmy, za miejsce powstawania wszelkiego życia. Jest tam wiele rozmaitych stworzeń i roślin, które mają wysoką zawartość składników mineralnych, a jedną z tych roślin jest alga o nazwie spirulina. W zasadzie, aby być konkretnym, wbrew obiegowej opinii alga ta nie jest o tyle rośliną, co samożywnym organizmem, który jest w stanie samodzielnie przeżyć w warunkach typowych dla swojego rozwoju. Samą spirulinę zalicza się do cyjanobakterii, czyli znanych z lekcji biologii sinic.

Dziś alga ta jest popularna z wielu powodów i stosowana nie tylko w lecznictwie oraz medycynie naturalnej, ale również rozmaitych innych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych ze zdrowiem człowieka. Stosowanie spiruliny jednak w każdym przypadku podyktowane jest przede wszystkim faktem, że ma ona bardzo wysoką przyswajalność, którą trudno uzyskać u innych składników czy nawet przygotowanych przez przemysł farmakologicznych suplementów. Dzięki przyswajaniu na poziomie nawet 90% składnik ten uważa się za jeden z najskuteczniejszych naturalnych suplementów diety, zarówno dla ludzi, jak również innych organizmów żywych, w szczególności ssaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *