Yerba mate – najważniejsze właściwości

yerba mate

Szukacie czasami miłego i smacznego sposoby na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Chcecie zwierzyć swoje możliwości fizyczne, mieć więcej energii, ale nie przepadacie za kawą albo herbatą? W takim razie idealna można okazać się dla Was właśnie Yerba mate – jej właściwości i działanie powodują, że to napar coraz bardziej popularny na całym świecie. Przyjrzyjmy mu się bliżej…

Podstawowe działanie jakie niesie za sobą spożywanie Yerba mate to oczywiście stymulacja umysłu, przez co rozumie się przede wszystkim poprawę pamięci oraz koncentracji. Wiele osób twierdzi, że to właśnie Yerba mate pozwala znacznie lepiej tolerować zmiany pogody, na przykład nagłe ochłodzenie czy ocieplenie. Do tego działa odprężająco, pozwala szybciej regenerować siły i co najważniejsze, oferuje efekt pobudzający dzięki obecności kofeiny, teofiliny i oczywiście teobrominy.

Mówiąc o Yerba mate nie można nie wspomnieć o jej składzie – jest to napar niezwykle wręcz bogaty w wiele istotnych la organizmu składników, takich jak chociażby potas, magnez czy mangan. Wszystkie one pozwalają na utrzymanie w organizmie balansu elektrolitów co ma duże znaczenie przede wszystkim w momencie szybkiej utraty wagi. Dla kobiet to wspaniały lek na dolegliwości przedmiesiączkowe przede wszystkim związane z zatrzymywaniem w organizmie wody – Yerba mate działa moczopędnie, zmniejszając napięcie.
Yerba mate jak i wiele innych naparów zostało poddane badaniu naukowców, którzy stwierdzili oficjalnie, iż posiada on pozytywne właściwości takie jak:
– właściwości przeciwutleniające
– właściwości przeciwzapalne
– właściwości przeciwgrzybicze
– właściwości przeciwnowotworowe
– właściwości ochraniające serce
– właściwości pobudzające

To co najbardziej zwraca uwagę we wszelkich naturalnych ziołach, również w mieszance Yerba mate to oczywiście właściwości zapobiegające powstawaniu raka, a więc przeciwnowotworowa profilaktyka. Nad ta kwestią oczywiście badania przeprowadzane są w największej mierze, a całkiem niedawno, bo 2008 roku opublikowany nawet ciekawe wyniki badań wpływu ekstraktu Yerba mate na myszy. Okazało się, że regularne spożywanie tego naparu powoduje, że nici DNA są znacznie bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia i znacznie zwiększa się efektywność ich naprawy w przypadku gdyby jednak do takiego zerwania doszło. Drugą istotną sprawą jest wpływ na poziom złego cholesterolu. Yerba mate zmniejsza odkładanie się go w naczyniach krwionośnych, bardzo dobrze zmniejszając utlenianie się LDL. Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ na zmiany miażdżycowe, którym również zapobiega.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *