Często mylimy grypę z przeziębieniem, ponieważ objawy obu tych chorób są do siebie bardzo podobne. Podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel, katar, bóle głowy i bóle mięśniowe to wszystko charakterystyczne objawy obu przypadłości. Doświadczony lekarz potrafi jednak rozpoznać różnicę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zasadnicza różnica polega bowiem na szybkości rozwoju infekcji. Objawy grypy są bardzo gwałtowne, a samej chorobie zwykle towarzyszy stosunkowo wysoka gorączka, nierzadko podchodząca do 39-40 st. C. To też jeden z pierwszych objawów grypy, jaki jesteśmy w stanie dostrzec i na jaki powinniśmy już reagować.
Sama grypa zaczyna się zwykle od gorszego samopoczucia. Boli nas głowa, mięśnie, stawy lub wszystko równocześnie. Można powiedzieć, że czujemy się w jakimś stopniu rozbici. Nie minie kilka godzin, a temperatura ciała zaczyna gwałtownie rosnąć. W późniejszym etapie choroby objawy grypy mogą być różne – w zależności od nasilenia choroby oraz siły organizmu każdego z nas. Zwykle jest to suchy, drażniący kaszel. Jeśli wystąpi katar, to jest on zazwyczaj skąpy. Podobnie jest z bólem gardła, który nie jest typowym objawem grypy, lecz raczej przejawem zwykłego przeziębienia – oczywiście mogą być odstępstwa od tej reguły.
Pierwsze objawy grypy łatwo przeoczyć, w końcu nagły ból głowy, ból stawów czy też zmęczenie, nie muszą od razu oznaczać początku choroby. Wielu z nas zrzuca to na karb chwilowej niedyspozycji. Ostatecznym potwierdzeniem rozwoju infekcji jest jednak gwałtowny wzrost temperatury. Wysoka gorączka to charakterystyczna cecha grypy. W przypadku przeziębień temperatura ciała rzadko wzrasta do poziomu 38-39 st. C. W przypadku grypy taka temperatura jest normą, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszym etapie choroby nie sięgać po powszechnie dostępne środki farmaceutyczne zwalczające gorączkę, ponieważ może to zataić objawy i utrudnić diagnozę. Gdy już mamy pewność, że dolega nam grypa, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Można wdrożyć również leczenie objawowe, czyli sięgnąć po środki uśmierzające ból głowy, bóle stawowe, a także obniżające gorączkę.
Choć objawy grypy wydają się jednoznaczne, to właśnie w związku z łatwym dostępem do preparatów zwalczających jej objawy, często dochodzi do pomyłek. Grypę bierzemy za przeziębienie, co niestety może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Przechodzona grypa może być przyczyną licznych powikłań, które wydłużą okres zdrowienia i rekonwalescencji. Warto zatem unikać takich sytuacji i stosować się do wskazówek lekarza.