Stomatolog za darmo – jakie zabiegi na NFZ?

dentysta gabinet stomatologiczny

Leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń, nie tylko dlatego, że kojarzymy je z bólem. To również spory wydatek. W niektórych przypadkach za równowartość rachunku moglibyśmy kupić nawet samochód! Dlatego warto mieć świadomość, że niektóre zabiegi dentystyczne możemy wykonać za darmo. Jeśli tylko stomatolog podpisał umowę z NFZ, wówczas za niektóre procedury otrzymuje zwrot z instytucji państwowej. Podstawowym warunkiem do skorzystania z bezpłatnych usług stomatologicznych jest płacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Rodzaje zabiegów stomatologicznych wykonywanych za darmo

Badanie kontrolne jamy ustnej

Każdy powinien przynajmniej raz na pół roku dokonywać przeglądu jamy ustnej. Często jednak odwlekamy tą decyzję ze względu na wydatek. Tymczasem wcale nie musimy płacić – zamiast iść do prywatnej kliniki stomatologicznej – możemy to zrobić za darmo w gabinecie, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Utarło się również przekonanie, że do specjalisty trzeba mieć skierowanie i stać po nie długo w kolejce. Nie w tym przypadku. Stomatolog z NFZ przyjmuje bez skierowania. Oprócz tego, to do ciebie należy wybór, jaki gabinet wybierzesz.

Przednie zęby ważniejsze – nie każdy ząb liczy się tak samo

Jak się okazuje NFZ skategoryzowało zęby pacjentów jako ważne i mniej ważne. Na pierwszym miejscu są zęby przednie – od jedynki do trójki. W przypadku tych zębów stomatolog na NFZ założy na nie dobre, chemoutwardzalne plomby. Reszta zębów może być wypełniona tylko amalgamatem. Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, na przykład trzeba wykonać leczenie kanałowe – tutaj również tylko dwanaście przednich zębów objętych jest społecznym ubezpieczeniem zdrowotnym. Resztę zębów za darmo stomatolog może ci jedynie… wyrwać! Jedyne odstępstwo od tej reguły mają kobiety w ciąży i okresie połogu – one jako jedyne mają prawo do leczenia endodontycznego wszystkich zębów.

Wstawienie protezy akrylowej

Ze względu na bardzo niską kwotę jaką NFZ refunduje z racji wstawienia pacjentowi protezy, stomatolog za darmo zaproponuje ci protezę najmniej zaawansowaną technologicznie. Trzeba pamiętać, że za jakością materiałów idzie nie tylko komfort użytkowania, ale również estetyka, która pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i brakuje nam od 5-8 zębów w jednym łuku zębowym, raz na pięć lat możemy taką protezę ruchomą wykonać na NFZ, natomiast naprawić – raz na dwa lata.

Leczenie dzieci

NFZ okazało się najbardziej litościwe dla młodego pokolenia. Stomatolog może wykonać za darmo zabiegi mające na celu poprawę rozwoju uzębienia, czyli usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych czy odsłonięcie zatrzymanego zęba. Ubezpieczeniem objęte są również zabiegi profilaktyczne takie jak lakierowanie zębów. Ten możemy wykonać bezpłatnie do ukończenia pełnoletności.

Informacji dostarczył Smile Makers – Stomatolog na Wilanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *