Rodzaje namiotów turystycznych

namiot

Lato to najlepszy czas na górskie wędrówki, wycieczki rowerowe, wypady nad jezioro i wakacje nad morzem. Wiele osób zamiast spania w drogim hotelu wybiera przytulne pensjonaty lub pokoje gościnne. Wciąż wśród nas znajdują się także amatorzy biwakowania, którzy najlepiej czują się pod namiotem.
Podróżowanie z namiotem turystycznym daje duże możliwości- możemy spać w każdym miejscu, w którym tylko udostępnione jest pole namiotowe. Poza tym, jesteśmy cały czas na wolnym powietrzu i możemy w pełni cieszyć się kontaktem z naturą. Urlop ma dawać wytchnienie naszym skołatanym nerwom, a także podreperować zdrowie.

namioty turystyczneWspółczesne namioty turystyczne są bez porównania lepsze od ich prototypów, pod którymi spali nasi rodzice i dziadkowie. Ich konstrukcja umożliwia szybkie rozkładanie i składanie, materiały są wodoodporne i wytrzymałe. Namioty turystyczne są produkowane w różnych wariantach i mają odmienną budowę. Podstawowa kategoria podziału to namioty z tropikiem i bez tropiku, skąd bierze się podział na jednopowłokowe i dwupowłokowe. Namioty turystyczne jednopowłokowe są zbudowane z jednej części wodoodpornej (sypialni) i przedsionka. Bardzo lekkie, świetnie nadają się na górskie wędrówki, są także łatwe do rozłożenia i złożenia. Jeżeli myślimy o zakupie takiego modelu, wówczas musimy uważać z jego rozmiarem, ponieważ nie wolno dotykać jego ścianek podczas deszczu. W przeciwnym razie woda zacznie przedostawać się do środka. Namioty dwupowłokowe posiadają tropik, czyli dodatkową warstwę wodoodporna, którą rozpina się nad sypialnią. Tropik dodaje nieco wagi, takie namioty są najlepsze w przypadku biwakowania stacjonarnego, czyli przez wiele dni w tym samym miejscu.

Modele, które możemy kupić obecnie w sklepie to:

  • plażowe (plażowo wędkarskie)- małe, jednopowłokowe namioty, które nie mają jednej ze ścian lub całkowicie otwieraną. Są małe, lekkie, idealne na plażę i dla wędkarzy,
  • kempingowe- duże, przestronne, nadają się do rodzinnych wypadów,
  • trekkingowe- małe, lekkie (około 4,5 kg, dają się łatwo rozkładać, złożyć, są wodoodporne. Idealnie sprawdzą się podczas pieszych wędrówek górskich lub rowerowych, kiedy zachodzi potrzeba szybkiego rozłożenia namiotu na nocleg,
  • wyprawowe- stworzone z myślą o turystyce ekstremalnej, do wędrówek po wysokich górach, także wśród śniegu, deszczu i innych niesprzyjających warunków pogodowych; bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe i nie zajmują wiele miejsca. Takie namioty turystyczne są jednak zdecydowanie najdroższą opcją, ale warto w nie zainwestować- posłużą bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *