Mało kto z kupujących zastanawia się, skąd tak naprawdę wzięły się popularne chinosy, czyli klasyczne, casualowe spodnie męskie o prostym kroju. Zapewne niejeden z nabywców zdziwiłby się, gdyby zdał sobie sprawę, że pierwsze modele tych spodni pojawiły się już przeszło sto lat temu, w samej kocówce XIX wieku i były odpowiedzią na specyficzne potrzeby amerykańskich żołnierzy wysłanych do walki na Filipiny.
Spodnie chinos produkowano na terenie Chin i stąd ich nazwa, która przetrwała do czasów nam współczesnych. Ich cechą charakterystyczną jest prosty, wręcz minimalistyczny krój oraz współtowarzysząca mu duża wytrzymałość materiału używanego do produkcji tego typu spodni. Jako że pierwotnie były to spodnie przeznaczono dla wojska walczącego w strefie tropikalnej, spodnie musiały zapewniać przewiewność, szybko schnąć i ogólnie nie być zbyt drogie w produkcji (ówcześnie amerykańska armia nie należała do najbogatszych armii świata). Produkowano je z gęsto tkanej bawełny, standardowo zaopatrzono w dwie skośne boczne kieszenie (to w zasadniczy sposób odróżnia je od tradycyjnych jeansów, które mają zwykle dwie przednie kieszenie proste) oraz dwie kieszenie tylne. Spodnie chinos są pozbawione mankietów i wszelkich zbędnych aplikacji, co wiązało się z jednej strony z oszczędnością materiału i szybkością produkcji, a z drugiej strony z praktycznym przeznaczeniem tego typu spodni.
O popularności spodni typu chinos przesądziły kolejne zamówienia ze strony amerykańskiej armii. W spodniach tego typu walczono w kolejnych konfliktach zbrojnych z udziałem Amerykanów, w tym również w czasie II wojny światowej. Młodzi amerykanie, którzy wracali z frontu, chodzili po ulicach właśnie w tego typu spodniach, co jeszcze bardziej przyczyniło się do upowszechnienia charakterystycznego kroju i przeniesienia go na rynek cywilny. Cywilne spodnie chinos zaczęto produkować już w 1942 roku i przyznać trzeba, że od tamtego czasu charakter oraz sam wygląd spodni niewiele się zmienił.
Chinosy stały się popularną częścią męskiego stroju, skutecznie rywalizując z jeansami, które w Ameryce lat 40 i 50 XX wieku, postrzegane były bardziej jako spodnie „robotnicze”. W spodniach chinos chodzili studenci i młodzież, a później także pracownicy rosnących w siłę korporacji. Współcześnie spodnie chinos nosi się w różnych aranżacjach. Jako uzupełnienie eleganckiego i nowoczesnego stroju wraz z marynarką lub jako uzupełnienie luźnego stroju sportowego w towarzystwie koszulki polo czy zwykłej podkoszulki. Podobnie jest z obuwiem, jakie można nosić do tego typu spodni – od eleganckich półbutów, przez popularne mokasyny i sandały, po typowe obuwie sportowe.