Żarówki LED – zastosowanie i cechy charakterystyczne

żarówki ledowe

Żarówki LEDowe to coraz popularniejsze źródła światła. Ich niewątpliwym plusem jest to, że w ich przypadku nie ma miejsca nagłe przepalanie, które towarzyszyło korzystaniu z żarówek tradycyjnych. Wraz z utratą mocy świecą coraz słabiej – jest to dość wyraźny sygnał, że pora pomyśleć o ich wymianie.

Co charakteryzuje żarówki ledowe?

żarówki ledoweCechą, która wyróżnia żarówki LEDowe spośród pozostałych rodzajów jest przede wszystkim bardzo wysoka odporność na wstrząsy. Pełny strumień świetlny pojawia się natychmiast po ich włączeniu. Plusem, który z pewnością przyczynił się do ich wielkiej popularności, jest fakt, że mogą świecić nawet pięćdziesiąt tysięcy godzin. Są więc bardzo ekonomiczne.

Zastosowanie

W zależności od rodzaju żarówki LEDowe mogą emitować albo rozproszoną, albo też skupioną wiązkę światła. Na każdym opakowaniu zawsze umieszczona jest informacja mówiąca o tym, jaki jest kąt rozsyłu w wypadku danej żarówki. Do wyboru są trzy rodzaje żarówek – o kącie rozsyłu:

  • 15 stopni;
  • 30 stopni;
  • 60 stopni.

Żarówki LED poleca się szczególnie do oświetlania blatów i stołów kuchennych. Można je również stosować do podświetlania konkretnych elementów wystroju, na przykład obrazów. Można je montować również w półkach.

Co mamy do wyboru?

Sklepy prowadzą sprzedaż pojedynczych żarówek, taśm, które wyposażone są w samoprzylepną warstwę, listew oraz modułów, które różnią się między sobą kształtem. W tym ostatnim wypadku bardzo popularne są reflektory. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie równomiernego oświetlenia, najlepiej zdecydować się na listwę lub taśmę. Moduły zapewnią nam skupioną wiązkę światła. Taśmy i listwy umieszczać można w szafach, same listwy zaś sprawdzają się na przykład na łazienkowej podłodze oraz na ścianie kuchennej.

Inne przydatne informacje

Żarówki LED to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła. Poleca się je więc wszystkim tym, którzy chcą chociaż trochę zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Decydując się na żarówki LEDowe, uda się znacząco zmniejszyć rachunki na energię elektryczną. Jednocześnie wyróżnia je naprawdę wysoka trwałość – pięćdziesiąt tysięcy godzin świecenia to naprawdę dużo. Dzięki temu żarówki wymienia się naprawdę rzadko. Dodatkowo nie psują się nagle – na pewno nie zostaniemy bez oświetlenia w sytuacji, kiedy właśnie gotujemy obiad czy przygotowujemy się na kolację z bliskimi. Wielość opcji sprawia, że każdy ma szansę na wybór tej, która najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom oraz będzie maksymalnie dopasowana do charakteru wnętrza. Żarówki LED to naprawdę doskonały wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *