Oświetlenie LED – rodzaje, wykorzystanie i ekologia w jednym

oświetlenie ledowe

Oświetlenie LED to skrót od angielskiego słowa light-emitting diode, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza diodę elektroluminescencyjną bądź diodę świecącą. Na rynku można spotkać się z ogromną ich różnorodnością. Między innymi wyróżniamy lampy IR, które służą do emisji podczerwieni, HBLED o wysokiej jasności świecenia, a także RGBA LED w kolorze bursztynowym, czerwonym, zielonym, niebieskim, białym lub odcieniach ciepłym, zimnym lub neutralnym. Ostatni rodzaj lamp diodowych stanowią High Power LED bądź Power LED, które do właściwej pracy potrzebują odpowiedniego stopnia zasilania i chłodzenia.
Oświetlenie LED, jakie jest dostępne na rynku, oprócz kolorów emisji światła charakteryzuje się również kształtem. Możemy wyróżnić diody o okrągłej oraz kwadratowej oprawce. W zależności od szerokości wiązki, emitowane światło jest jaśniejsze lub ciemniejsze.

Rosnąca popularność oświetlenia LED wynika również z bogatego ich wykorzystania. Ich uniwersalność sprawia, że pasują do każdego wnętrza, bez względu na rodzaj utrzymywanej w niej stylistyki. Dlatego sięgnąć po nie można zarówno w aranżacji mieszkania, jak i pomieszczeń handlowych czy usługowych. Trzeba przyznać, że podświetlenie schodów czy miejsc siedzących wygląda niezwykle efektownie. Tego rodzaju źródła światła dają projektantom szerokie spektrum możliwości. Mogą oni bowiem dowolnie operować stopniem jasności, uwarunkowanym od potrzeb i osobistych preferencji użytkownika. Dlatego za sprawą oświetlenia LED można do woli podkreślać wybrane elementy aranżacyjne naszego mieszkania lub komponować je z resztą urządzeń za pomocą odpowiednio dobranego światła. Zadziwiające jest, że dzięki trzem podstawowym barwom – niebieskiej, zielonej oraz czerwonej można uzyskać aż 16 milionów kombinacji kolorystycznych – a wszystko to bez użycia tradycyjnych filtrów. W konsekwencji uzyskane efekty iluminacyjne są nadzwyczaj widowiskowe.

Na rosnącą popularność oświetlenia LED wpływ ma wiele czynników, jednak jednym z podstawowych jest niższe zużycie energii elektrycznej. Niektóre diody pozwalają zaoszczędzić nawet do 80 procent! Wszystko to sprawia, że użytkownicy lamp diodowych mogą podłączyć dużą ich ilość do jednego gniazda sieciowego. Warto również zauważyć, że w ich składzie nie występują szkodliwe substancje , a co za tym idzie, oświetlenie LED jest ekologiczne i w pełni bezpieczne dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. W procesie ich produkcji i eksploatacji nie dochodzi do emisji promieniowana nadfioletowego i podczerwonego.

Wszystkie rodzaje oświetlenia LED’owego znajdziesz w tym sklepie -> www.ledbel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *