Istota wentylacji w uprawach domowych

wentylator kanałowy

W domach, podczas prawidłowego przygotowywania upraw roślin do kwitnienia czy osiągania owoców, niezbędne jest zagwarantowanie im właściwych warunków. Niestety jest to często trudne w porównaniu do naturalnego środowiska wzrostu roślin, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji niewielki, zamknięty obszar.
Najlepszą metodą uprawy w klimacie umiarkowanym jest zdecydowanie korzystanie po prostu z warunków na zewnątrz, np. działki czy doniczek ustawionych na tarasie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego niejednokrotnie tworzone są specjalne pomieszczenia, które wymagają właściwego napowietrzenia. Tutaj natomiast przydają się np. wentylatory kanałowe czy inne rodzaje tych sprzętów.

System wentylacyjny

Jeśli planujemy uprawę roślin w zamkniętym pomieszczeniu specjalnie przystosowanym do tego celu, to do wyboru mamy dwie drogi. Z jednej strony możemy zainwestować w usługi firmy, która zaoferuje albo kompletne wyposażenie do takiego pomieszczenia (często razem z samym pomieszczeniem w przypadku niewielkich upraw), albo samodzielnie przygotować, na podstawie dostępnych w sieci poradników, specjalny system wentylacyjny do pomieszczenia. W przypadku tej drugiej metody do nas należy wybór wentylatorów kanałowych czy innych, dlatego jest to sposób wymagający odrobiny doświadczenia oraz drygu do robót ręcznych. W takim przypadku właściwie potrzebujemy kilku elementów w systemie. Przede wszystkim niezbędny jest wentylator, który będzie doprowadzał powietrze do pomieszczenia oraz taki, który będzie je z niego wytłaczał. Do tego, prócz wentylatorów, potrzebujemy systemu rur oraz odpowiedniego odprowadzenia.

Jaki wentylator?

W zasadzie tutaj zdania są podzielone. Klasyczny wentylator kanałowy w większości przypadków sprawdzi się tutaj idealnie, głównie z uwagi na to, że będzie pozwalał na doprowadzenia oraz wyprowadzenie powietrza z pomieszczenia. Istotne jest, aby również w pomieszczeniu zastosować dodatkowe wentylatory, które będą mieszały powietrze wtłoczone z tym, które jest już w pomieszczeniu, co pozwoli zoptymalizować warunki wzrostu roślin. Wentylator kanałowy posiada jeszcze jedną cechę: pasuje praktycznie do wszystkich systemów przewodów.

Istotne sprawy

Zastosowany w ten sposób system wentylacji musi mieć podstawową cechę: szczelność. Bez szczelności może dojść do przeciążenia systemu, a w konsekwencji dodatkowych kosztów związanych z jego naprawą. Istotne jest, aby każdy wentylator kanałowy był przystosowany do naszych potrzeb. W innym przypadku rośliny po prostu będą rosnąć powoli i marnieć, zamiast rozkwitać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *